| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - czereśnie

Sezon owocowy trwa. Na ogródkach działkowych, w sadach i ogrodach pomiędzy zielonymi liśćmi drzew czerwienią się drobne owoce. To czereśnie – według mnie jedne z pyszniejszych owoców, które pomimo wielu cennych wartości odżywczych i walorów smakowych są nadal niedoceniane. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści, tym razem o czereśniach. Materiał dostaliśmy od jednej z naszych Czytelniczek - dziękujemy!

I wiesz, co jesz - czereśnie
Prawidłowa nazwa botaniczna czereśni (czasem nazywanej też trześnią) to czereśnia ptasia (Prunus avium L.), należąca do rodziny różowatych. Dziko rośnie w Europie, Azji Zachodniej i na Kaukazie. W Polsce występuje w lasach liściastych i mieszanych oraz zadrzewieniach śródpolnych na terenie całego kraju, od nizin po niższe tereny górskie, jednak głównie na południu kraju. Uprawiana jest jako drzewo owocowe w ok. 500 odmianach.

Drzewa czereśniowe są uznawane za długowieczne, gdyż spotykane są okazy nawet 100 letnie. Ponadto, z jednego drzewa można uzyskać do 300 kg owoców, co świadczy o dużej ich wydajności. Drzewa rosnące pojedynczo zazwyczaj mają krótki pień i szeroką koronę, natomiast w zwartych drzewostanach mogą dorastać nawet do 25 m wysokości. Pień czereśni cechuje się czerwonobrązową,
cienką i błyszczącą korą, która na pniach starych łuszczy się okrężnymi pasami. Liście czereśni są eliptyczne lub odwrotnie jajowate, zaostrzone, o długości od 8 do 15 cm są od spodu owłosione z grubo piłkowanymi brzegami. Na ogonku, u nasady blaszki znajdują się 1-2 duże gruczołki. Kwiaty są drobne, białe, osadzone po 2 do 6 na długich szypułkach pojawiają się od kwietnia do maja.

Owoc czereśni stanowi kulisty pestkowiec o barwie od jasno czerwonej do prawie czarnej. Spotykane są także odmiany o owocach żółtych. Kolor, wielkość i smak oraz zawartość cukru w owocu jest zależny od odmiany hodowlanej. Z reguły owoce dziko rosnących czereśni są mniejsze, gorzkawe o cienkiej warstwie miąższu. Owoce dojrzewają od maja do późnego lipca, a w niższych położeniach górskich nawet dopiero w sierppniu. Czereśnie często zjadane są przez ptaki
przyczyniające się do rozsiewania czereśni (szpaki, wróble i kosy oraz grubodzioby, które jako jedyne potrafią zgnieść pestkę czereśni w dziobie).

Czereśnia jest ceniona nie tylko jako roślina sadownicza, ale także w meblarstwie. Z drewna drzewa czereśniowego wyrabiane są elementy toczone oraz intarsje, a także … fajki.
 
Historia

Drzewa czereśniowe są uznawane za jedne z najstarszych drzew owocowych na świecie. Rosły one już ok. 70 r. p.n.e. w Italii, Grecji i Galii. Jednak dopiero Pliniusz Starszy ok. 50 r. n.e. opisywał uczty Lukullusa – rzymskiego wodza i wielkiego smakosza, na których objadano się tymi pysznymi owocami. Lukullus sprowadził czereśnie z miasta Cerasus (obecnie Giresun w Turcji). To właśnie od nazwy tego miasta pochodzi nazwa „czereśnia”. Czereśnie były także ulubionym owocem Ludwika XIV, który wdrapywał się na drzewa i jadł z nich owoce, plując dookoła pestkami. Za to Ludwik XV jadł czereśnie obrane ze skórki i bez pestek. 

Właściwości

Czereśnie w 80% składają się z wody. W pozostałych 20% znajdują się  głównie węglowodany – łatwo przyswajalne cukry oraz całe mnóstwo witamin oraz makro – i mikroelementów. Czereśnia jest bogata w żelazo, fosfor, wapń, magnez i jod. Ale najbardziej zasobna jest w potas, dzięki któremu organizm oczyszczany jest z soli. Dlatego jest polecana reumatykom, osobom ze schorzeniami nerek i problemami z układem krążenia. Czereśnie możnaby porównać do ryb, gdyż w swoim składzie mają dość dużo kwasów nienasyconych i kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz jod, który jest niezbędny do prawidłowej pracy hormonów tarczycy. Ponadto czereśnie są bogate w witaminy C, A i PP, a także witaminy z grupy B. Witaminy zawarte w czereśniach oraz flawonoidy neutralizują działanie wolnych rodników, spowalniają procesy starzenia się skóry, odkwaszają organizm i usuwają toksyny i produkty przemiany materii, co pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd skóry, ale też na jej zapach. Skóra jest bardziej napięta i wydaje się młodsza. Czereśnie wpływają pozytywnie nie tylko na ciało ale też na ducha - poprawiają bowiem nastrój i mają korzystny wpływ na układ nerwowy. Ponadto podnoszą odporność naszego organizmu i dodają sił witalnych, a osoby cierpiące na brak apetytu – pobudzają do jedzenia. Czereśnie mimo, iż nie posiadają dużo błonnika w swoim składzie, zapewniają dobre trawienie i regulują pracę przewodu pokarmowego, usprawniając tym samym metabolizm organizmu. Dla osób z wrażliwym żołądkiem lub z zespołem jelita drażliwego wskazane jest jedzenie czereśni lekko przegotowanych a nie surowych.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: