Budowa Kliniki Weterynaryjnej Małych i Dużych Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

W poniedziałek, 28 października odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kliniki weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Inwestycja, którą rozpoczęto już w lipcu br. ma potrwać do końca sierpnia 2014 roku i kosztować 20 min zł. Według szacunków w przeciągu roku klinika może przyjąć nawet 10 tysięcy zwierząt.

Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"

Zasadniczym powodem budowy przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nowoczesnej, spełniającej surowe wymagania Unii Europejskiej, Kliniki Weterynaryjnej do doraźnej obsługi ambulatoryjnej i stacjonarnej zwierząt towarzyszących człowiekowi oraz małych i dużych zwierząt gospodarskich było powołanie w maju 2011 roku nowego kierunku Weterynaria. Budowa Kliniki jest zatem krokiem do stworzenia odpowiednich warunków lokalowych dla prowadzenia szeroko rozumianej działalności naukowo-dydaktycznej w zakresie wiedzy klinicznej, niezbędnej dla zapewnienia wymaganego poziomu przygotowania zawodowego przyszłych lekarzy weterynarii.

Budowa Kliniki w istotny sposób wpłynie na poprawę warunków kształcenia, zapewniając z jednej strony niezbędne warunki dla kształcenia na kierunku Weterynaria, z drugiej wzbogacając bazę dydaktyczną pokrewnych kierunków studiów. Ponadto, Klinika Weterynaryjna stać się może doskonałym miejscem do szkolenia podyplomowego lekarzy weterynarii w zakresie specjalizacji klinicznych takich jak „Rozród zwierząt", „Choroby bydła", „Choroby świń", „Choroby psów i kotów", „Chirurgia" i inne, a stały kontakt z pacjentem zapewni możliwość szkoleń z zakresu zo o psycholog! i, etologii i behawioru dla studentów różnych specjalności.

W projektowanym budynku Kliniki Weterynaryjnej zlokalizowana zostanie baza dydaktyczno-kliniczna dla nauk klinicznych z zakresu weterynarii, takich jak: diagnostyka, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, rozród i położnictwo, chirurgia i rentgenologia.

Klinika będzie obiektem parterowym, w części piętrowym, niepodpiwniczonym. Klinikę tworzyć będą dwa doświetlane z góry (światło dzienne) bloki operacyjne (dla dużych i małych zwierząt), sala intensywnej opieki medycznej (OIOM), 4 gabinety weterynaryjne, zaplecze diagnostyczne (podręczne laboratorium, RTG, tomograf), 2 sale szpitalne (dla dużych i małych zwierząt), zaplecze techniczne (magazyny, apteka, poczekalnie), zaplecze dla ambulansu weterynaryjnego oraz część socjalna (pomieszczenia dla lekarzy, studentów, stażystów). Elementem integralnym będzie także sala audiowizualna przeznaczona dla około 90 studentów, z możliwością swobodnego wprowadzania dużych zwierząt gospodarskich w celach dydaktycznych. Zainstalowanie urządzeń audiowizualnych umożliwi śledzenie na bieżąco nie tylko prowadzonych zabiegów i operacji, a także połączenie z podobnymi obiektami na świecie. Budynek Kliniki w swoim założeniu połączony zostanie z istniejącym już budynkiem mieszczącym się przy ul. Wołyńskiej 35, co pozwoli utworzyć zwarty kompleks badawczo-dydaktyczny łączący jednostki zajmujące się badaniami podstawowymi i stosowanymi.

Efektem rzeczowym uzyskanym w wyniku przekazania do użytku planowanej inwestycji będzie budynek Kliniki Weterynaryjnej wraz z wyposażeniem oraz ambulansem weterynaryjnym o łącznej powierzchni całkowitej 2700 m2 i kubaturze 12 150 m3. Całkowitą wartość inwestycji oszacowano na kwotę 20 min zł.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiałów video nagranych podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kliniki weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w których o budowie kliniki weterynarii w Poznaniu opowiedział prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, prof. zw. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz lek. wet. Janusz Związek - Główny Lekarz Weterynarii.


 


Tagi:
źródło: