Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Gospodarz.pl Portal rolniczy

Bank BGŻ partner portalu

Prognoza cen żywca wieprzowego do czerwca 2014 roku

Dodano: 2014-02-08

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Polsce ceny skupu trzody chlewnej kształtują się pod wpływem malejącego krajowego popytu na mięso wieprzowe i ograniczanej jego produkcji oraz zmian unijnych cen wieprzowiny i kursu złotego do euro – informuje Agencja Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu

W ostatnim kwartale 2013 r. spadek popytu na wieprzowinę w UE przyczynił się do zmniejszenia się cen skupu trzody chlewnej rynku unijnym i krajowym. Zgodnie z informacją GUS w grudniu 2013 r. w Polsce żywiec wieprzowy skupowano średnio po 5,28 zł/kg, czyli taniej o 11% niż we wrześniu 2013 r. i o 1,5% niż w grudniu 2012 r.
 
W pierwszej dekadzie stycznia 2014 r. zanotowano dalszy spadek cen skupu trzody chlewnej. W dniach 06–12.01.2014 r. podmioty objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za żywiec wieprzowy w skupie płaciły przeciętnie 4,96 zł/kg, a zatem mniej o 7% niż miesiąc wcześniej i o 4% niż przed rokiem.
 
Zgodnie z informacją Komisji Europejskiej średnia cena trzody chlewnej masy poubojowej schłodzonej klasy E w UE w drugim tygodniu stycznia 2014 r. wyniosła 162,22 EUR za 100 kg i była mniejsza o 5% niż przed miesiącem oraz o 4% niż rok wcześniej.
 
Cena tej klasy trzody chlewnej w Polsce wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się w granicach 158,07 EUR za 100 kg. Była ona większa od przeciętnych cen m.in. w Holandii, Belgii, Danii, Niemczech i we Francji, ale niższa niż np. na Węgrzech.
 
Prognozy ekspertów ARR przewidują, iż średnie ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce w okresie od marca do czerwca 2014 roku mogą kształtować się następująco:
  • marzec: 5,20-5,50 zł/kg
     
  • czerwiec: 5,20-5,60 zł/kg.
 
źródło: Gospodarz.pl/ARR, foto: Blattin Polska

Głosuj na artykuł: -1 pkt.
razem głosów: 1

  Poleć

Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.

Tytuł:

Kod:

Captcha


Treść:Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.