| Autor: redakcja6

Spadek eksportu pomidorów, pieczarek i cebuli z Polski do Rosji

W drugiej połowie sezonu 2013/2014 odnotowano spadek eksportu warzyw z Polski do Federacji Rosyjskiej. Dotyczył on głównie pomidorów, pieczarek oraz cebuli – poinformował Bank BGŻ.

Spadek eksportu pomidorów, pieczarek i cebuli z Polski do Rosji
Sprzedaż pomidorów do Rosji w okresie od stycznia do końca kwietnia 2014 roku wyniosła 3,7 tys. ton, co oznacza, że była o 26% niższa niż w analogicznym okresie 2013 roku. Zdaniem ekspertów, dane te jednak nie przesądzają o całym 2014 roku, ale wskazują na pewne osłabienie się popytu na rynkach zagranicznych. Jeszcze w ubiegłym roku 49% pomidorów eksportowanych na rynki zagraniczne trafiało do Rosji. Należy jednak podkreślić, iż eksport tych produktów z Polski na ten rynek ma swoją kumulację od czerwca do października.
 
Wywóz polskich pomidorów zmalał również do krajów Unii Europejskiej. Ze statystyk unijnych wynika, że w pierwszym kwartale 2014 spadł on o 30% w skali roku. Zdaniem specjalistów Banku BGŻ, jedną z przyczyn mogła być większa podaż pomidorów w krajach Europy Zachodniej, co potwierdzają doniesienia m.in. Hiszpańskiego Ministerstwa Rolnictwa. Władze Hiszpanii przewidują bowiem, że w 2014 roku zbiory tych warzyw mogą wzrosnąć nawet o 4,3% r/r. Ponadto, podaż na rynku Wspólnoty ulegał nasileniu poprzez zwiększenie dostępności pomidorów świeżych z Maroko, których import w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł 177 tys. ton i był o 16% wyższy wobec analogicznego okresu 2013 roku.
 
Z kolei w przypadku pieczarek, sprzedaż z Polski do Rosji od stycznia do końca kwietnia 2014 roku zmniejszyła się o 12% i wyniosła 12,6 tys. ton. Biorąc pod uwagę istotne znaczenie rynku rosyjskiego dla naszego kraju, można przypuszczać, że był to jeden z czynników, który wpłynął na spadek cen pieczarek w Polsce. Z danych MRiRW wynika, że w maju bieżącego roku przeciętna cena skupu w Polsce uplasowała się na poziomie o 5% niższym niż rok wcześniej i wyniosła 5,05 zł/kg.
 
Wśród produktów sektora warzywnego, dla których Rosja stanowi istotny kierunek zbytu, obniżce uległa także sprzedaż świeżej cebuli. Jak podaje Bank BGŻ na podstawie danych Eurostatu, spadek wyniósł 9,5% i ukształtował na poziomie 5,9 tys. ton. Do głównych przyczyn obniżki cen eksperci zaliczają mniejszą podaż tych warzyw na rynku krajowym, spowodowaną niższymi zbiorami w 2013 roku.


Tagi:
źródło: