Czy będzie dotacja do wapnowania?

Pytania o przyszłość dotacji do wapnowania wielkopolskich gleb pozostają nadal otwarte. Przypomnijmy: realizując "Program rekultywacji gleb zakwaszonych poprzez nawożenie wapnem pochodzenia naturalnego" Wielkopolska Izba Rolnicza w latach 2004-2009 uzyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu ponad 10,1 mln zł, co umożliwiło regulację odczynu ponad 52 tys. ha użytków rolnych. Niestety, wnioski składane na ten cel w latach następnych nigdy nie zyskały akceptacji zarządzających Funduszem.

Czy będzie dotacja do wapnowania?

 

Zasadniczą przyczyną tego stanu rzeczy jest niewątpliwie stanowisko resortu środowiska, które uważa, że "działanie takie (wapnowanie) stanowi zabieg agrotechniki rolniczej, stanowiący element uprawy gruntów rolnych, który ma skutkować poprawą plonowania roślin".
 

 

Biorąc pod uwagę pomijanie przez resort znaczenia wapnowania, jako elementu ochrony środowiska i wręcz konieczny warunek produkcji pełnowartościowej żywności, konstruując wniosek w roku 2011, Wielkopolska Izba Rolnicza postanowiła skoncentrować swoją uwagę na terenach szczególnie narażonych na spływ azotu ze źródeł rolniczych do wód powierzchniowych (OSN). Uzasadniając wniosek podkreśliliśmy, że zastosowanie nawożenia wapnem - zgodnie z opracowanymi planami - pozwoli na zwiększenie zdolności sorpcyjnych i ograniczenie odpływu azotu z powierzchni użytków rolnych. Niestety, argumentacja ta również nie przekonała władz Funduszu do celowości dotowania wnioskowanego przedsięwzięcia. Odmowę udzielenia dotacji argumentowano "wyczerpaniem planowanych na rok 2011 środków dotacyjnych". Jednocześnie zostaliśmy poinformowani, że "w przypadku zaistnienia norm prawnych warunkujących udzielenie dotacji w zakresie regulacji odczynu gleb niezależnie od przyczyn ich zakwaszenia, będzie możliwe wprowadzenie w roku 2012 do systemu finansowania środkami Funduszu ww. przedsięwzięć, co umożliwiłoby ubieganie się o przyznanie pomocy finansowej w ramach ogłaszanych naborów wniosków".
 

 

Cień nadziei na wznowienie dotacji daje pismo Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego - Tomasza Bugajskiego, które informuje, że "w Programie ochrony środowiska województwa wielkopolskiego na lata 2008 - 2011 z perspektywą na lata 2012 - 2019 jako jeden z celów do 2019 roku przyjęto Ochronę i racjonalne wykorzystanie powierzchni ziemi oraz rekultywację terenów zdegradowanych. W ramach powyższego celu mają zostać podjęte m.in. działania zmniejszające kwasowość gleb. Realizacja zadań związanych z wapnowaniem gleb jest więc wpisana w cele określone w ww. Programie".

Jeśli tak, będziemy więc cierpliwie ponawiać wnioski.

 

 

Stanowisko to nie rozwiązuje jednak wielokrotnie podnoszonego przez Wielkopolską Izbę Rolniczą problemu kompleksowego rozwiązania kwestii dotowania wapnowania w całej Polsce.

 


Tagi:
źródło: