X Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach

W dniach 20-21 sierpnia 2011 roku odbył się w Wilkowicach koło Leszna jubileuszowy X Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka.

X Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach

Dwa dni imprezy zgromadziły w Wilkowicach ponad 20 tys. osób. Nie straszny był hałas, kurz i dym, które unosiły się nad placem. Dopisali również kolekcjonerzy, którzy przywieźli ponad 200 traktorów i innych maszyn rolniczych. Tradycyjnie przybyli również przedstawiciele kolekcjonerów z Niemiec, Danii, Czech i Słowacji. Wielkie uznanie należy się jednemu z kolekcjonerów, który ciągnikiem przejechał ponad 430 km by dotrzeć na Festiwal. Wśród wystawianych eksponatów kolejny już raz wielkie wrażenie i zainteresowanie wzbudzała 11 tonowa lokomobila z 1919 roku z Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Wśród wystawianych ciągników znajdowały się zarówno oryginalnie odnowione jaki i takie, które zostały przerobione na pojazdy prawie "osobowe". Piękne kolory i lśniący lakier cieszyły oko, a hałas silników niekiedy wprawiał w drżenie wszystko wokół.

 

Wśród dyscyplin festiwalowych znalazły się między innymi: prezentacja ciągników na placu manewrowym, konkurs siłowy dla Ursusów 45 i Lanz Bulldogów, pokazy w polu, konkurs "Odpalanie bumbaja", konkurs sprawnościowy "Odpalanie korbą" oraz wyścigi ciągników, które wyglądały jak szarża ułańska, gdyż większość ciągników przyozdobiona byłą flagami powiewającymi na wietrze. Widowiskowa była również sztuczka prezentowana przez jednego z wystawców polegająca na wystrzeliwaniu z "komina" ciągnika buraka cukrowego, który unosił się na kilka metrów w górę. Festiwalowi towarzyszyła wystawa nowoczesnego sprzętu rolniczego Roltechnika zorganizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

 

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, na Festiwalu wręczano wiele statuetek i pucharów dla uczestników. Wyróżniono dodatkowo tych, którzy uczestniczyli w pierwszym festiwalu w 2002 roku. Wielkopolska Izba Rolnicza ufundowała również puchar, który został wręczony przez przewodniczącego RP WIR w Lesznie oraz członka zarządu WIR pana Krzysztofa Kwiatonia panu Wojciechowi Stróżakowi za szczególną dbałość o historię i kultywowanie tradycji polskiego rolnictwa.

 

 

Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w galerii na stronach internetowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

 


Tagi:
źródło: