| Autor: redakcja1

Konsumencie! Wiedz, co jesz! Branża mięsna na językach

Zmielone kości, okostna i świńska skóra w kiełbasach czy szynka ze śladową ilością szynki… Po ostatnich publikacjach prasowych, mięso trafiło pod lupę.

Konsumencie! Wiedz, co jesz! Branża mięsna na językach
Okazuje się, że to, co zawiera, nierzadko  może przyprawić o niestrawność. Niestety, wielu konsumentów nawet nie zdaje sobie z tego sprawy i kieruje się ceną. Tylko co czwarta osoba czyta etykiety na opakowaniach.  A warto to robić, by dokonać właściwego wyboru. Wystarczy kupować produkty ze znakiem jakości,  a to umożliwia właśnie znak QAFP. System definitywnie wyklucza w mięsie z takim logo, dodatki takie jak MOM, glutaminian sodu czy polifosforany.

W środkach masowego przekazu rozpętała się ostatnio dyskusja o pogorszeniu  jakości przetworów mięsnych i niebezpieczeństwach związanych z ich spożywaniem. To efekt tendencji obniżania kosztów wytwarzania poprzez użycie tańszych surowców mięsnych, stosowania dodatków funkcjonalnych zwiększających wydajność oraz zmianami procesu produkcyjnego. Właśnie przez to wiele osób zamiast mięsa, często nieświadomie kupuje wyroby mięsopodobne. Na dodatek, nie zauważa tych wartościowych. Jak wynika z dostępnych danych, tylko 30% konsumentów czyta informacje na opakowaniach. Wielu z nich nie uświadamia sobie, że w wyniku odstępstw od poprawnych warunków hodowli i przygotowania zwierząt do uboju, kupowane przez nich mięso, często wykazuje wady technologiczne, obniżające ich przydatność do konsumpcji, jak i wyrobu produktów mięsnych. W ich produkcji,  musi być uwzględnione dobro konsumenta.  Wartość odżywcza produktu oraz łatwość jego przygotowania i trwałość – to oczekiwane przez niego walory. To właśnie może zapewnić konsumentom system wysokiej, gwarantowanej jakości – QAFP i jego logo na produktach. Oni muszą mieć wybór. System QAFP wskazuje im jedną z dróg nabywania produktów.
 
-Ten znak – QAFP - w założeniu zabezpiecza konsumentom jakość produktu! System QAFP to przyjazna im jakość, wprowadza surowe wytyczne dotyczące doboru surowców mięsnych, procesu produkcyjnego i warunków przechowywania w magazynach czy sklepach oraz zasady określenia jakości poszczególnych grup towarowych. Ograniczenie stosowania dodatków w systemie, tj. glutaminian sodu, polifosforanów czy MOM, spowoduje, że konsument nie będzie już nieświadomy podczas zakupów. Będzie miał wybór. Gwarantowaną jakość każdego produktu da mu właśnie logo QAFP na jego opakowaniu. System QAFP stoi na straży interesów konsumentów i producentów – przekonuje Wiesław Różański, prezes UPEMI.
 
System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP to system jakości, który obejmuje w chwili obecnej normy dla elementów mięsa wieprzowego - szynki, schabu, karkówki oraz mięsa drobiowego - piersi kurczaka, piersi indyka oraz mięsa młodej polskiej gęsi owsianej i wędlin.
 
QAFP to budowanie wiarygodności uczestników łańcucha żywnościowego w oczach konsumenta.  Normalizuje całą drogę, jaką żywność przebywa od rolnika aż na sklepowe półki, a w  konsekwencji stoły.  Normami są objęte etapy produkcji począwszy od hodowli, żywienia zwierząt i warunków ich chowu, poprzez ubój, rozbiór, przetwórstwo, transport, konfekcjonowanie i pakowanie, skończywszy na magazynowaniu i sprzedaży. Dzięki systemowi wzajemnych powiązań następujących po sobie działań, znacząco wzrasta poziom ochrony konsumenta.

System zawiera procedury gwarantujące nie tylko bezpieczeństwo, ale też wyższą jakość żywności. QAFP - w swoim założeniu, definitywnie rezygnuje z dodatków nieobojętnych dla zdrowia. Niedozwolone jest także stosowanie mięsa odkostnionego mechanicznie (MOM). Dopuszcza stosowanie tylko niektórych dodatków funkcjonalnych i substancji uzupełniających, m.in. sól kuchenną, naturalne przyprawy, cukier czy askorbinian (w dawce maksymalnej 0,5% w stosunku do masy gotowego wyrobu). Wytyczne są tak dokładne, że np. po kolorze szynki, każdy może określić, czy jest to mięso z wadą genetyczną. QAFP nie akceptuje m.in. obecności w kiełbasach surowych i dojrzewających białek innych niż pochodzących od mięsa, hydrokoloidów oraz preparatów błonnikowych. Co ważne, jako surowiec - wyklucza się tu mięso obarczone wadami. Wędliny muszą mieć określoną zawartość masową białka, tłuszczu, wody i soli. Wytyczona jest także ich odpowiednia obróbka termiczna. Wymagania systemowe są weryfikowane przez niezależną jednostkę certyfikującą.

Kupując żywność z logiem QAFP, konsument ma pewność, że te produkty pochodzą z wiarygodnego i identyfikowalnego źródła – od hodowli, aż po produkt końcowy. To także gwarancja ponadprzeciętnych walorów smakowych i odżywczych oraz wysokiej klasy mięsności produktu.

System Gwarantowanej Jakości Żywności – QAFP, jest otwarty – każdy kto spełni normy określone w zeszytach branżowych może do niego przystąpić. Produkcją mięsa w systemie QAFP jest zainteresowanych coraz więcej producentów. UPEMI dba o to, by ta grupa się powiększała. Dla hodowcy  to m. in. szansa na uzyskanie powtarzalnej jakości w swojej hodowli i wyższą cenę za żywiec. System ułatwia konkurowanie na trudnym rynku zwiększając jego wiarygodność w oczach konsumenta. Dystrybutorzy korzystają na wzbogaceniu swojej oferty marką Premium przyciągającą konsumentów gotowych płacić za ponadprzeciętną jakość. Natomiast konsumenci będą nabywać mięso i produkty oznaczone znakiem jakości QAFP, bo jest ono wyśmienitym składnikiem posiłków. Mięso wyprodukowane w tym systemie wzbudza olbrzymie zainteresowanie czołowych polskich zakładów mięsnych. Już wkrótce, wyroby z tym znakiem jakości, będą trafiać do coraz większej sieci sklepów.

Spożycie przetworów mięsnych w Polsce jest jednym z najwyższych w świecie i stanowi 43% z 3,2 mln ton mięsa ogółem. W porównaniu do poprzednich lat, pojawiła się obecnie tendencja spadkowa spożycia przetworów mięsnych, a zwiększenia mięsa kulinarnego. Informacje, które powinny być obowiązkowo umieszczone na większości produktów to: nazwa, dane dotyczące składników produktu, w tym substancji dodatkowych i składników alergennych, oznakowanie GMO, termin przydatności do spożycia oraz kraj pochodzenia produktu. Pomocne konsumentom w wyborze żywności wysokiej jakości są produkty ze specjalnym logiem - QAFP.

-To jest przyszłość. Pamiętajmy! Warto wybierać to, co najlepsze. I warto przekonywać do tego innych i zwracać im na to uwagę!- dodaje Wiesław Różański, prezes UPEMI.

Działania UPEMI rozwijające system QAFP, to nie tylko certyfikowanie żywności, ale także promocja. Obecnie trwa kampania „Moje wielkie zdrowe grillowanie – Paweł Królikowski rekomenduje”, która promuje mięso kulinarne wytworzone w systemie QAFP.


Tagi:
źródło: