| Autor: mikolaj

O potencjale, potrzebach i oczekiwaniach rozwojowych Polski Wschodniej na Forum Polski Wschodniej

Zaprezentowanie potencjału, potrzeb i oczekiwań rozwojowych Polski wschodniej – to cel forum zorganizowanego 8 dnia kwietnia w Białymstoku. To pierwsze z serii takich spotkań, które w najbliższym czasie odbędą się także w województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

O potencjale, potrzebach i oczekiwaniach rozwojowych Polski Wschodniej na Forum Polski Wschodniej
Na Forum Polski Wschodniej pojawiło się wielu znamienitych gości w tym Janusz Piechociński wicepremier i minister gospodarki. Spotkanie zorganizowali przedstawiciele wszystkich 5 województw wchodzących w skład Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Gospodarzem całego wydarzenia był Wojciech Dzierzgowski – Wicewojewoda Podlaski.

Celem Forum było zaprezentowanie potencjału, potrzeb i oczekiwań Polski Wschodniej.  Na podstawie przeprowadzonych rozmów ma powstać – Strategia Zrównoważonego Rozwoju Polski Wschodniej i całego kraju.
 
Całą uroczystość rozpoczął Wicewojewoda Podlaski: - Jako współorganizator w imieniu wszystkich organizatorów pragnę bardzo serdecznie powitać wszystkich naszych dostojnych gości, na których zawsze możemy liczyć, a w szczególności witam Kolegę Janusza Piechocińskiego - wicepremiera i ministera gospodarki, ale również patrona dzisiejszego spotkania oraz naszego lidera. Wicewojewoda dokonał również krótkiego wprowadzenia w poruszaną na spotkaniu tematykę: przyspieszenie tempa rozwoju społeczno – gospodarczego Polski Wschodniej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
 
Obecny na Forum wicepremier Janusz Piechociński podkreślał, że województwa należące do Polski Wschodniej czyli: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie – pomimo ciągłego rozwoju gospodarczego, dzięki otrzymanym środków unijnym- nadal są słabiej rozwinięte niż województwa zachodniej Polski.
- Jako szef resortu gospodarki będę promował w tym regionie większy udział dotacji na rozwój gospodarczy. Jednocześnie, poprzez poszerzenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, będę chciał przyciągnąć na te tereny innowacyjny przemysł – dodał wicepremier.

Z danych zaprezentowanych podczas I Forum Polski Wschodniej wynika, że w pięciu regionach objętych programem Rozwój Polski Wschodniej mieszka ok. 8 mln osób, co stanowi 21% ogółu mieszkańców Polski. W tej części kraju działa 76 wyższych uczelni, które kształcą około 300 tys. studentów. W 2005 r. regiony te miały najmniejszy PKB na mieszkańca w UE, dlatego powstał program Rozwój Polski Wschodniej. W ostatnich latach widać wzrost PKB, ale regiony te wciąż są opóźnione gospodarczo w porównaniu choćby z zachodnimi regionami kraju, a dochody mieszkańców wciąż są niższe niż w innych.
 
W ramach programu realizowanych jest obecnie 208 projektów. 95% środków jest już zakontraktowanych. Do uczelni trafiło około 900 mln zł, powstało około 360 ha przygotowanych terenów dla inwestorów, powstanie w 10 tys. km sieci szerokopasmowego internetu. Zbudowano 170 km dróg, a kolejnych 130 zmodernizowano. Powstanie też 2 tys. km szlaków rowerowych.


W dyskusji na temat polityki rolnej głos zabrał minister Stanisław Kalemba, który podkreślił ogromny potencjał branży rolno-spożywczej. Przypomniał, że to jeden z najszybciej i najlepiej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki, jako jedyny osiągający dodatnie saldo w handlu zagranicznym.

Forum Polski Wschodniej, Stanisław Kalemba


Tagi:
źródło: