| Autor: redakcja1

Spowolnienie eksportu zbóż drogą morską

Jak wynika z danych, w kwietniu znacząco obniżył się eksport zbóż drogą morską. Szczególnie widoczny w przypadku pszenicy, której wysyłka była po raz pierwszy w tym sezonie była niższa niż import - zauważa Bank BGŻ.

Spowolnienie eksportu zbóż drogą morską
Według Sparks Polska, załadunek pszenicy w polskich portach morskich w kwietniu tego roku wyniósł zaledwie 4,3 tysiące ton. Z kolei w przeciągu pierwszych 3 miesięcy bieżącego roku średnio miesięcznie załadunek statków kształtował się na poziomie 50 tysięcy ton, a w najintensywniejszym okresie wrzesień-listopad 2012 roku było to blisko 120 tysięcy ton.
 
Ponadto w kwietniu bieżącego roku do Polski sprowadzono niemal 4,6 tysiąca ton pszenicy, co wskazuje na wyższy poziom importu tego ziarna niż eksportu. Stało się tak, gdyż eksporterzy nie byli w stanie przedstawić takich cen, które zainteresowałyby większą liczbę klientów.
 
W omawianym czasie zmniejszyło się również tempo wysyłki kukurydzy drogą morską, chociaż nie nastąpiło to tak gwałtownie jak w przypadku pszenicy. W związku z tym eksport oscylował w granicach 21,4 tysiąca ton w odniesieniu do 45,8 tysiąca ton wynikających ze średniej trzymiesięcznej.
 
Niemniej jednak eksport zbóż w tym roku utrzymuje się na wysokim poziomie. W ten sposób w bieżącym sezonie wysłano 709 tysięcy ton pszenicy, a także 563 tysiące ton kukurydzy, czyli odpowiednio o 192 i 177% więcej niż w tym samym okresie w poprzednim sezonie. Jest to efektem dobrych zbiorów i mniejszego zużycia w kraju oraz niskich zbiorów w wielu innych krajach UE oraz w Rosji i na Ukrainie.
 


Tagi:
źródło: