Z dniem 1 września 2017 roku zostały zniesione Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. W miejsce instytucji został powołany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Konferencja promująca Program „Owoce w szkole”

Dnia 21 października 2011 roku Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Szczecinie wraz ze Szkołą Podstawową nr 14 w Szczecinie w ramach promocji i upowszechniania programu „Owoce w szkole” zorganizowali Konferencję. Konferencja adresowana była do władz lokalnych, samorządowych oraz dyrekcji i koordynatorów programów prozdrowotnych szczecińskich szkół podstawowych, klas I-III.

Konferencja promująca Program „Owoce w szkole”

Program Unii Europejskiej „Owoce w szkole” został powołany do życia jako inicjatywa mająca na celu odwrócenie niekorzystnych tendencji dotyczących zwyczajów żywieniowych dzieci, a w szczególności niewystarczającego spożywania owoców i warzyw. Głównymi celami programu są trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach. Program „Owoce w szkole” jest jednym z narzędzi dostępnych dla szkół, dzięki któremu mogą kształtować i rozwijać prozdrowotną edukację najmłodszych uczniów oraz w rzeczywisty sposób wpływać na ich dietę. W Unii Europejskiej nadwagę ma około 22 mln dzieci, a ponad 5 mln z nich cierpi na otyłość. Według przewidywań liczba ta każdego roku będzie rosnąć o kolejnych 400 tys. dzieci. Ważną rolę w zwalczaniu tego problemu może odegrać poprawa sposobu odżywiania, w szczególności spożywanie odpowiednich ilości owoców i warzyw. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienne spożycie 400 gramów owoców i warzyw na osobę, jednakże większość Europejczyków nie osiąga tego celu, a tendencja zniżkowa jest szczególnie widoczna u młodych ludzi. Program Wspólnej Polityki Rolnej „Owoce w szkole” powstał jako jedno z priorytetowych działań Komisji Europejskiej zmierzających do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania dzieci oraz redukcji ryzyka poważnych problemów zdrowotnych na późniejszym etapie życia. Program został uruchomiony w Unii Europejskiej od roku szkolnego 2009/2010. Bierze w nim udział większość państw członkowskich UE, w tym również Polska.

Zastępca Dyrektora OT Szczecin – Pan Włodzimierz Różański zaprezentował statystykę uczestnictwa szczecińskich szkół podstawowych w kolejnych latach trwania programu oraz dokonał analizy przeprowadzonych przez Sekcję Informacji i Promocji warsztatów zdrowia (11-12.10.2011 r.). Podczas warsztatów uczniowie klas I-III zapoznali się z piramidą żywienia, poznali składniki odżywcze oraz dowiedzieli się, jak dużą rolę odgrywają owoce i warzywa w codziennej diecie. Lekcje zdrowia przeprowadzone zostały w formie zabaw, zgadywanek, krzyżówek. Najciekawszą z zabaw było odgadywanie owoców i warzyw. Uczniowie mieli zasłonięte oczy i za pomocą zmysłu dotyku i węchu zgadywali, jaki to za owoc lub warzywo. Zgadywanka sprawiła dzieciom wiele radości, ale też i trudności. Lekcje przebiegły w bardzo miłej atmosferze, dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zabawach edukacyjnych. Dzieci najaktywniej uczestniczące w warsztatach zostały nagrodzone podczas Konferencji upominkami z logo ARR oraz puzzlami edukacyjnymi „Jak żyć zdrowo”.

Konferencja była okazją do przedstawienia zdobytych już doświadczeń, zarówno przez dostawców uczestniczących w mechanizmie, jak i dyrektorów szkół. W trakcie trwania konferencji swoje stoiska zaprezentowali: Magdalena i Sebastian Piekarz – dostawcy zatwierdzeni w Programie „Owoce w szkole”, Laureaci Nagrody I-go stopnia w XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” w Kategorii Rodzinnej, Zachodniopomorska Izba Rolnicza oraz Sekcja Interwencji i Informacji i Promocji OT ARR w Szczecinie, które udzielały informacji dotyczących realizacji mechanizmu na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Każdy uczestnik Konferencji otrzymał jabłko – symbol Konferencji promującej Program „Owoce w szkole”.



Tagi:
źródło: