| Autor: redakcja1

Rynek mleka i przetworów mlecznych (Q2 2013 r.)

Pierwsze półrocze 2013 roku upłynęło pod znakiem wysokich cen zarówno w przypadku zbytu większości artykułów mlecznych jak i skupu mleka - podaje Bank BGŻ.

Rynek mleka i przetworów mlecznych (Q2 2013 r.)
Według danych GUS w II kwartale tego roku za hektolitr surowca mleczarnie płaciły średnio 126,5 zł, czyli o prawie 2% więcej niż w I kwartale i o ponad 8% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.
 
Cena ta była zgodna z przewidywaniami ekspertów Banku BGŻ zaprezentowanymi w ostatnim AgroMonitorze, choć o 5% wyższa od górnej granicy przedziału z marca 2013 roku. W lipcu mleko w dalszym ciągu drożało, tym samym zbliżając się do rekordowych poziomów z końca 2007 roku.
 
Czynnikiem wpływającym na wzrost cen były głównie ograniczenia po stronie produkcji – zarówno w kraju, jak i na świecie. W przypadku Polski ich źródłem są uzasadnione obawy o przekroczenie kwoty mlecznej. Globalnie na niższą podaż wpłynęły niekorzystna aura pogodowa – w Europie Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonym niskie temperatury zimą oraz duże opady śniegu i opóźniona wiosna, a w Nowej Zelandii upały i susza.
 
W związku z tym, przy minimalnie rosnącym popycie w kwietniu tego roku światowe ceny artykułów mlecznych zbliżyły się do rekordów notowanych w 2007 roku. Od tego momentu, przede wszystkim w rejonie Oceanii, obserwuje się już ich niewielkie spadki. Jednakże nadal pozostają one o około 35% większe niż jeszcze rok temu.
 
Ta sytuacja, wraz ze słabym złotym, wpłynęła na poprawę wyników eksportowych polskich firm. W I połowie roku wartość handlu zagranicznego przetworów mleczarskich była o niemal 15% wyższa niż przed rokiem i wyniosła 765,4 mln euro. Lepsze możliwości zbytu artykułów mlecznych przełożyły się na wzrost cen na rynku krajowym. Na początku sierpnia masło było o 50%, a odtłuszczone mleko w proszku o 42% droższe w stosunku do analogicznego okresu 2012 roku.
 
Korzystna koniunktura na rynku przetworów stałych zachęca do zwiększania przetwórstwa, w szczególności dotyczy to serów, tym samym powodując rosnącą konkurencję o surowiec. Z uwagi na ograniczenia kwotowe, skup mleka w tym roku jest mniejszy, niż w analogicznym okresie 2012 roku.
 
W efekcie, od początku bieżącego roku ceny skupu mleka systematycznie rosną. Tendencje te mogą się utrzymać również w miesiącach jesiennych. W obawie przed utratą dostawców mleczarnie, nawet w obliczu spadku cen zbytu artykułów mlecznych, będą płaciły gospodarzom podobnie jak w I półroczu lub nawet w niektórych przypadkach więcej. Biorąc pod uwagę silny spadek cen zbóż i roślin oleistych, wzrośnie dochodowość produkcji mleka.
 
Natomiast sytuacja przetwórców mleka może ulec minimalnemu pogorszeniu, głównie ze względu na wzrost kosztów zakupu surowca. Dodatkowo prawdopodobnie w 2014 roku ceny zbytu zaczną spadać za sprawą zmian po stronie podaży, jakie zachodzą na rynku globalnym.
 
Jednakże, jeszcze w II półroczu 2013 roku będą one marginalne. Jak wynika z prognoz Rabobanku, produkcja mleka w Unii Europejskiej ukształtuje się w granicy o 1% większej w relacji rocznej. Podobnie będzie w Stanach Zjednoczonych.
 
W Nowej Zelandii, po silnym, spadku produkcji na początku roku, w II półroczu prawdopodobnie nastąpi jej nieznaczna, bo około 1% odbudowa. Natomiast dopiero w I połowie 2014 roku prognozuje się 12% wzrost podaży mleka. Ww związku z tym, istotniejszy przyrost nadwyżek eksportowych może pojawić się dopiero w przyszłym roku.
 
Po stronie konsumpcji sytuacja nadal jest zróżnicowana. W pierwszej połowie roku popyt importowy był generowany przede wszystkim przez Rosję, Chiny i Meksyk. W krajach rozwiniętych jak USA czy UE odnotowywano spadki sprzedaży detalicznej mleka płynnego, jogurtów, a w Stanach również serów. Według prognoz MFW w II połowie roku tempo wzrostu gospodarczego na świecie przyspieszy. Niemniej dla państw rozwijających się problemem będą wysokie ceny przetworów mlecznych.
 
Te niewielkie ruchy po stronie konsumpcji i produkcji mogą sprawić, że światowy bilans popytowo-podażowy ulegnie nieznacznemu rozluźnieniu. Jednakże dopiero w 2014 roku można spodziewać się większych zmian, które wywarłyby presję na spadki cen.
 
Dlatego też w następnych miesiącach analitycy Banku BGŻ spodziewają się stabilizacji krajowych cen zbytu stałych przetworów mleczarskich i ich ewentualnych obniżek w 2014 roku. Ceny skupu prawdopodobnie jednak będą nadal rosnąć. Wyhamowanie tych tendencji jest możliwe pod koniec roku. Niemniej średni poziom cen skupu w I połowie 2014 roku będzie wyższy niż w I półroczu 2013 roku.


Tagi:
źródło: