Nowy system płatności bezpośrednich w latach 2015-2020. Preferencje dla aktywnych gospodarzy

W dniu 25 czerwca, podczas specjalnie zwołanej konferencji w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Marek Sawicki przedstawił projekt systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020. Przygotowany przez ministerstwo projekt skierowany został do konsultacji społecznych, które potrwają do 11 lipca br.

Nowy system płatności bezpośrednich w latach 2015-2020. Preferencje dla aktywnych gospodarzy

Płatności dla małych gospodarstw

Rolnicy, posiadający małe gospodarstwa będą mogli otrzymać bezzwrotną pomoc w wysokości 60 tys. zł na ich restrukturyzację ramach PROW 2014-2020. Jeżeli zdecydują się natomiast na przerwanie działalności rolniczej i sprzedanie swojego gospodarstwa, wówczas będzie im przysługiwać rekompensata w wysokości 120% dopłat które otrzymaliby do 2020 roku.


Płatności związane z produkcją
 

Minister poinformował, że o takie płatności będą mogli ubiegać się gospodarze, którzy prowadzą działalność w następujących sektorach: bydło, krowy, owce, kozy, rośliny wysokobiałkowe, chmiel, skrobia ziemniaczana, buraki cukrowe, pomidory, owoce miękkie (truskawki i maliny) oraz len i konopie włókniste. Następnie minister omówił szczegółowe stawki i zasady udzielania płatności, jakie będą dostępne w zależności od rodzaju prowadzonej produkcji.  


- Chcemy wspierać szczególnie zagrożone kierunki produkcji w rolnictwie, te, które muszą utrzymać swoją konkurencyjność na rynkach europejskich i światowych – powiedział szef resortu.

Do wsparcia tego minister Sawicki zaliczył m.in. dopłaty do owoców miękkich, buraków cukrowych, roślin wysokobiałkowych, pomidorów, a także bydła, owiec i kóz.


- Chcemy przywrócić płatności do roślin włóknistych. Kiedyś był to ważny kierunek produkcji, który jest obecnie mocno zaniedbany - zaznaczył minister.

Pobierz prezentację ministra Marka Sawickiego nt. nowego systemu płatności bezpośrednich w latach 2015-2020

Ostatnim elementem systemu płatności bezpośrednich są płatności dodatkowe.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: