| Autor: redakcja6

Rynek ryb w Polsce (I-VII 2013)

W sezonie od stycznia do końca lipca 2013 roku obserwowano wzrost połowów ryb na Morzu Bałtyckim – informuje Krzysztof Hryszko z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej we wrześniowym Raporcie Rolnym.

Rynek ryb w Polsce (I-VII 2013)
W analizowanym okresie, ze względu na wykorzystanie w pierwszej połowie bieżącego roku całej dostępnej dla Polski kwoty połowowej szprotów, połowy ryb na Bałtyku przekroczyły o 31% notowania z zeszłego roku i wyniosły 111,3 tys. ton.
 
Jak podaje Hryszko, w tym czasie, połowy szprota wyniosły 80,8 tys. ton, śledzi – 15,8 tys. ton (+22% r/r), ryb płaskich – 6,5 tys. ton (bez mian), przy jednoczesnym spadku wydobycia troci i łososi o odpowiednio 44% i 25%.
 
W wyniku wysokich połowów zwiększyła się tym samym produkcja ryb mrożonych w Polsce. W I półroczu 2013 roku wzrosła ona aż 2,3-krotnie do poziomu 52,0 tys. ton. Zwyżkę odnotowano również w obrębie produkcji szprotów konserwowanych – do 7,1 tys. ton oraz wędzonych łososi – o 15% do 27,3 tys. ton. Inaczej kształtowała się natomiast produkcja przetworów i konserw ze śledzi, która została obniżona o 4% do 45,8 tys. ton. Niemniej jednak spośród pozostałych produktów rybnych notowano na ogół wzrost przetwórstwa.
 
W Raporcie Rolnym czytamy także, iż pierwsze półrocze przyniosło pogorszenie wymiany handlowej rybami. Największy udział w eksporcie miały przede wszystkim ryby wędzone, z czego łososie stanowiły aż 87% wolumenu. Na poziomie z roku ubiegłego utrzymał się wywóz filetów i mięsa z ryb – 31,1 tys. ton. W przypadku importu obserwowano dynamiczny wzrost zapotrzebowania na makrele – o 43% do 21,5 tys. ton oraz spadek przywozu dorszy – o 45%, przy jednoczesnym stabilnym poziomie importu łososi – 49,3 tys. ton.
 
Według Horyszko, w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku średni wzrost cen ryb wyniósł 1,2% w relacji rocznej. Natomiast w samym lipcu produkty rybne były droższe niż w tym samym miesiącu roku poprzedniego tylko o 0,9%.
 
Najwyższe spadki cen notowano w grupie świeżych, chłodzonych i mrożonych ryb słodkowodnych – o 3%, a także ryb wędzonych – o 2,8%.


Tagi:
źródło: