| Autor: redakcja6

Znikomy wpływ Chorwacji na sektor mleczarski w UE

Według Ekspertów Banku BGŻ, przystąpienie Chorwacji do państw członkowskich Unii Europejskiej, nie wpłynie znacząco na unijny sektor mleczarski.

Znikomy wpływ Chorwacji na sektor mleczarski w UE
Zebrane do tej pory dane wskazują, iż ze skupem na poziomie 600-650 tys. ton w skali roku, Chorwacja zajmuje 23 miejsce pod tym względem w UE-28, tuż przed Słowacją i zaraz za Estonią. Ponadto, z 4,4-milionową populacją nie stanowi istotnego odbiorcy dla unijnych eksporterów.
 
Wytwórstwo chorwackiego mleka eksperci porównują do produkcji jaka ma miejsce w Polsce. Ze spisu rolnego z 2003 roku wynika, że statystyczne stado krów w Chorwacji liczyło zaledwie 3,08 sztuk. Z kolei w Polsce w tamtym okresie było to 3,8, a obecnie wzrosło do 6,8 sztuk. Do 2009 roku ilość przerabianego przez mleczarnie mleka rosła powoli i osiągnęła poziom 675 tys. ton. Od tamtego czasu obserwowany jest systematyczny spadek produkcji.
 
W Chorwacji notowany jest także stopniowy wzrost spożycia przetworów mleczarskich. Obecnie wynosi ono blisko 185 litrów na osobę rocznie w ekwiwalencie mleka i jest silnie zróżnicowane regionalnie. Konsumpcja serów jest nadal niska i wynosi około 7 kg/osobę za rok, niemniej jednak w kolejnych latach będzie wykazywała najprawdopodobniej tendencję wzrostową.
 
Co więcej, zmiany jakie zaszły w ostatnich latach w chorwackim sektorze mleka, czyli dynamiczny spadek liczby gospodarstw i rosnący udział skupu w produkcji, nie wpłynęły na import przetworów mlecznych do tego kraju. Nadal pozostaje ona importerem netto artykułów mlecznych. W ciągu dziesięciolecia, od 2000 do 2010 roku, przywóz sięgnął 150-190 tys. ton (w Polsce w tym samym okresie osiągnął poziom 900 tys. ton). W tym czasie eksport oscylował w granicy 55-106 tys. ton (w Polsce około 2200 tys. ton).

Czytaj także: Sektor zbóż w Chorwacji

 
Głównym dostawcą przetworów mleczarskich na rynek chorwacki są Niemcy, które sprowadzają najwięcej sera i produktów fermentowanych. Mleko płynne i w proszku pochodzi przede wszystkim z Bośni i Hercegowiny oraz Polski i Czech.
 
Prognozy wskazują, iż po przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej, zwiększy się jej wymiana handlowa artykułami mleczarskimi z innymi krajami Wspólnoty kosztem Bośni i Hercegowiny.

 



Tagi:
źródło: