| Autor: redakcja1

Ceny bezpośrednich nośników energii

Na krajowym rynku ceny bezpośrednich nośników energii pozostały w lutym 2017 r. na poziomie poprzedniego miesiąca, przy relatywnie nieznacznych zmianach globalnych cen surowców energetycznych.

Ceny bezpośrednich nośników energii
Umiarkowane zwyżki cen na krajowym rynku odnotowano jedynie w przypadku paliw stałych. Ceny bezpośrednich nośników energii były w lutym 2017 r. o 10,8% większe niż rok wcześniej. Droższe niż w minionym roku były głównie paliwa ropopochodne o 25,5% oraz gaz ziemny LPG o 26,6%, co wynikało przede wszystkim z rosnących cen surowców energetycznych w handlu światowym. W przypadku pozostałych nośników energii, zmiany cen nie przekroczyły 2%.
 
W lutym 2017 r. ceny na globalnym rynku bezpośrednich nośników energii zwiększyły się średnio, podobnie jak miesiąc wcześniej o 0,7%. O zwyżce cen zadecydowały wzrosty cen ropy naftowej, w tym ropy Brent o 1,1%. Gaz ziemny potaniał w tym czasie o 2,1%. W obrębie 12 miesięcy ropa naftowa Brent zwiększyła swoją wartość o 75,2%, a gaz ziemny o 31,7%. Notowana zwyżka cen ropy naftowej jest następstwem porozumienia krajów zrzeszonych w OPEC oraz producentów spoza kartelu w sprawie ograniczenia jej produkcji. W najbliższych miesiącach, ceny ropy w handlu globalnym prawdopodobnie będą dalej rosły, czemu będzie sprzyjać oczekiwana redukcja wydobycia.
 
W ocenie Arkadiusza Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na rynku maszyn rolniczych wciąż odczuwalny jest brak środków na działania inwestycyjne w ramach PROW 2014-2020, co przekłada się na niski popyt. W okresie styczeń-luty 2017 r. liczba rejestracji nowych ciągników zwiększyła się jedynie o 0,3%, a przyczep rolniczych obniżyła się o 2,2% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Niemniej jednak, brakuje oficjalnych danych o sprzedaży innych środków mechanizacji rolnictwa, ale można się spodziewać, że trendy w sprzedaży były podobne. Niewielkiej sprzedaży maszyn towarzyszył proporcjonalny wzrost cen. Maszyny rolnicze podrożały w lutym o 0,3%, a w obrębie 12 miesięcy o 2,6%.
 
W lutym 2017 r. ceny środków ochrony roślin wzrosły o 0,2%, a materiałów budowlanych pozostały niezmienne. W ciągu 12 miesięcy środki ochrony roślin podrożały o 1,2%, a materiały budowlane o 0,4%.


Tagi:
źródło: