Innowacyjność w produkcji zwierzęcej

W ramach II Kongresu Nauk Rolniczych 13 i 14 czerwca 2011 r. w Instytucie Zootechniki PIB w Balicach odbyła się dwudniowa konferencja naukowo-techniczna „Innowacyjność w produkcji zwierzęcej – oczekiwanie czy konieczność?”, zorganizowana pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego.

Innowacyjność w produkcji zwierzęcej


Uczestników Kongresu powitał dyrektor Instytutu prof. dr hab. Jędrzej Krupiński. Minister Marek Sawicki w swoim wystąpieniu odniósł się do roli produkcji zwierzęcej w świetle Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Podkreślił, że produkcja w krajach europejskich powinna być bardziej ukierunkowana na towarowość, zwracając uwagę na potrzebę organizacji grup producenckich. Wskazał także na konieczność zapewnienia, na każdym etapie produkcji, bezpieczeństwa żywnościowego.


Podczas konferencji dyskutowano także o kierunkach rozwoju produkcji zwierzęcej w Polsce, konieczności rozwoju inwestycji zwiększających produkcję trzody chlewnej, innowacyjności w produkcji i organizacji drobiarskiej. Poruszono kwestie związane ze stosowaniem pasz GMO w żywieniu zwierząt, nowych perspektyw na wykorzystywanie ubocznych produktów rolniczych jako źródeł energii odnawialnej. Przedstawiono poziom wykorzystania środków z PROW 2007-2013 wspierających rozwój produkcji zwierzęcej.


Minister Sawicki podkreślił, że dobre rolnictwo to rolnictwo zrównoważone, to harmonia pomiędzy przestrzeganiem kwestii środowiskowych a zabezpieczeniem produkcji i interesów rolników. Zauważył także, że lepszy dostęp do innowacji zapewni tworzenie grup hodowców. Podkreślił potrzebę wzmocnienia roli instytutów, uniwersytetów i ośrodków doradztwa rolniczego.


Szef resortu rolnictwa wyraził swoje uznanie dla inicjatyw takich jak konferencja w Balicach mówiąc, że „Częstsze spotkania w takim gronie naukowców i praktyków są bardzo potrzebne, gdyż są okazją, aby rozmawiać o pomysłach na postęp w rolnictwie. Taki postęp widać na przykładzie branży drobiarskiej, a nic nie stoi na przeszkodzie, żeby polscy hodowcy trzody chlewnej osiągnęli podobny poziom produkcji i sukces pod względem dystrybucji.”


Uczestnicy Kongresu zwiedzili wystawę, na której prezentowały swoje osiągnięcia firmy związane z branżą rolną, a także wystawę zwierząt przygotowaną przez IZ PIB. Wśród prezentowanych zwierząt znalazły się m.in. takie zwierzęta jak : koza karpacka, owca rasy wrzosówka, kury rasy Sussex, Leghorn, Rhode Island, zielononóżka kuropatwiana, żółtonóżka kuropatwiana, gęś Kołudzka, tchórze, lisy, norki królik popielniański biały oraz ślimak mały szary (Helix aspersa aspersa).


Konferencja, której organizatorem był Instytut Zootechniki PIB cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wśród uczestników obecni byli przedstawiciele środowisk naukowych, parlamentu, władz samorządowych i wojewódzkich, hodowcy i producenci zwierząt, przedstawiciele związków i organizacji rolniczych, ośrodków doradztwa rolniczego, szkół rolniczych oraz rolnicy.




Tagi:
źródło: