Konferencja ministrów rolnictwa w Kiszyniowie

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba uczestniczył 23 dnia stycznia 2014 roku w Konferencji Ministerialnej zorganizowanej w Mołdawii, w Kiszyniowie. Spotkanie poświęcone było współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.

Konferencja ministrów rolnictwa w Kiszyniowie

Gospodarz spotkania, minister rolnictwa Mołdawii V. Bumacov zaprosił do udziału w tym wydarzeniu ministrów rolnictwa z pozostałych państw Partnerstwa Wschodniego: Gruzji, Białorusi, Armenii, Ukrainy, Azerbejdżanu.

Konferencji przewodniczył komisarz ds. rolnych Unii Europejskiej Dacian Ciolos. Uczestniczyli w niej również: komisarz ds. Rozszerzenia i Europejskiego Sąsiedztwa Stefan Fule, a także premier Mołdawii Iurie Leanca.

W spotkaniu brało udział wielu ministrów i wiceministrów rolnictwa z państw członkowskich UE, w tym z Rumunii, Bułgarii, Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Litwy, Finlandii i Estonii. Ponadto obecni byli przedstawiciele FAO oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Tematem przewodnim dyskusji były wyzwania, jakie stoją przed krajami członkowskimi Partnerstwa Wschodniego oraz formy współpracy między tymi państwami oraz nimi i UE w celu przyspieszenia przemian strukturalnych w zakresie rolnictwa w tych krajach.

Ministrowe z Gruzji, Mołdawii i Armenii wskazywali na wiele obecnych problemów strukturalnych (np. rozdrobnienie gruntów rolnych) i ekonomicznych sektora rolnego oraz obszarów wiejskich (niskie dochody rolników). Są to kraje rolnicze, z dużym udziałem tego sektora w PKB oraz zatrudnieniu. Ministrowie rolnictwa są zainteresowani wymianą doświadczeń i dalszą współpracą z państwami UE na poziomie ekspertów, organizacji społeczno-zawodowych oraz programami pomocy inwestycyjnej podobnymi do tych, jakie dostępne były dla krajów ostatnio wchodzących do UE.

Minister Stanisław Kalemba przedstawił polskie doświadczenia z okresu przygotowań do akcesji. Omówił drogę, jaką przeszliśmy do obecnego stanu gospodarki żywnościowej, podkreślając trudności i korzyści tego procesu. Wskazał na istotną rolę w przemianach na wsi instytucji kredytowych dla wsi (banków spółdzielczych), modernizacji sektora przetwórstwa, doradztwa rolniczego oraz szkolnictwa zawodowego. W zakresie przemian strukturalnych na wsi - podkreślił znaczenie prywatnej własności ziemi rolniczej, zorganizowania się rolników, zwłaszcza gospodarstw rodzinnych, poprawy standardów produkcji by odpowiadać na wyzwania konsumentów rynków krajowych i możliwości eksportu. Szef polskiego resortu rolnictwa zaoferował wsparcie merytoryczne i gotowość do dzielenia się doświadczeniami.

Konferencja zakończyła się przyjęciem wspólnych wniosków dotyczących współpracy w ramach inicjatywy ENPARD (Program Europejskiego Sąsiedztwa na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Wsi). Uczestnicy konferencji zobowiązali się do monitorowania postępów prac i zapewniania politycznego kierowania tą współpracą w tym ważnym tematycznie wymiarze współpracy Partnerstwa Wschodniego w ramach panelu d.s. rolnictwa i obszarów wiejskich.

 


Tagi:
źródło: