Rada Ministrów rolnictwa UE AGRIFISH w Luksemburgu

Minister Grzegorz Puda uczestniczył w posiedzeniu rady unijnych ministrów rolnictwa i rybołówstwa w Luksemburgu. Pierwszego dnia posiedzenia ministrowie osiągnęli porozumienie w zakresie reformy WPR na lata 2023-2027, w wyniku trójstronnych negocjacji pomiędzy Radą UE, Komisją Europejską oraz Parlamentem Europejskim.

Rada Ministrów rolnictwa UE AGRIFISH w Luksemburgu

Końcowe ustalenia dotyczące negocjacji WPR zostały przedstawione w informacji MRiRW z 28 czerwca br.: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/jest-porozumienie-w-sprawie-przyszlosci-wspolnej-polityki-rolnej-po-2022-r.

Rybołówstwo
 
Obszerną część agendy posiedzenia Rady AGRIFISH w Luksemburgu zajęły sprawy dotyczące rybołówstwa.
 
Podczas pierwszego dnia posiedzenia Rada przyjęła podejście ogólne odnośnie rozporządzenia w sprawie kontroli rybołówstwa. Prace w przedmiotowej sprawie trwały od 2018 r. i miały na celu uproszczenie systemu kontroli rybołówstwa, zmniejszenie obciążeń administracyjnych, a także dostosowanie systemu do przepisów Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Polska sprzeciwiła się proponowanym zmianom z uwagi na dodatkowe restrykcje skierowane do sektora rybołówstwa małoskalowego, tj.: konieczność wyposażenia statków rybackich o długości całkowitej poniżej 12 metrów w systemy elektronicznego monitorowania ruchu (VMS) i elektronicznego raportowania działalności połowowej. Polska wskazała na nieproporcjonalne obciążenia z tym związane, zarówno dla sektora rybołówstwa, jak również dla administracji.
 
Ministrowie obradowali także nad Komunikatem Komisji w sprawie stanu wdrażania przepisów Wspólnej Polityki Rybołówstwa i konsultacji na temat możliwości połowowych na 2022 r. Jest to dokument poprzedzający przygotowanie pakietu legislacyjnego, który dyskutowany będzie jesienią tego roku i stanie się punktem wyjścia do przyjęcia rozporządzenia Rady w sprawie możliwości połowowych na Morzu Bałtyckim na 2022 r. i poza nim.
 
Dodatkowo, na wniosek delegacji: Francji, Irlandii i Hiszpanii, Ministrowie zajęli stanowisko w sprawie niekorzystnej sytuacji na północno-wschodnim Atlantyku, spowodowanej przez jednostronne decyzje Norwegii w odniesieniu do możliwości połowowych niektórych gatunków ryb. Polska zaapelowała o rozwiązanie zaistniałego sporu na drodze dyplomatycznej, na wyższym poziomie politycznym, z poszanowaniem prawa międzynarodowego oraz przestrzegając dotychczasowych zobowiązań obu stron.
 
Inne tematy zgłoszone na posiedzenie Rady
 
W dyskusji ministrowie poparli przyjęcie decyzji Rady wzywającej Komisję do przedłożenia badania na temat środków kontroli biologicznej. Stosowanie makroorganizmów w ochronie roślin może w sposób efektywny przyczynić się do ograniczenia chemicznych metod ochrony roślin i w ten sposób do osiągnięcia ambitnych celów Strategii „Od pola do stołu”. Należy zdawać sobie jednak sprawę, iż wprowadzanie do rolnictwa nowych makroorganizmów niesie ze sobą ryzyko ich zadomowienia się w środowisku naturalnym i zagrożenie dla rodzimej bioróżnorodności.
 
Ministrowie omawiali też zagadnienie dotyczące ochrony pszczół miodnych w kontekście przeglądu wytycznych EFSA z 2013 r. Przedstawiony przez Komisję Europejską porusza bardzo ważny dla całej Europy problem wymierania wielu gatunków zapylaczy.
 
W ocenie Polski, powinien być ustanowiony jeden specjalny cel ochrony, wspólny dla całej Unii Europejskiej. Pozwoli to dokonywać oceny wpływu środków ochrony roślin na pszczoły miodne i inne zapylacze, a więc w konsekwencji rejestrować środki ochrony roślin.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: