Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w maju 2013 r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w maju 2013 roku, która została przygotowaną na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego na temat stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w maju br.

Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w maju 2013 r.

Analizując dynamikę maksymalnych cen nawozów w stosunku do maja 2012r., widoczne jest że w większości wypadków maksymalne ceny nawozów wykazują tendencję wzrostową lub stagnację, jednakże poziom tych przyrostów jest niewysoki, a przyrost cen powyżej 30% wystąpił tylko w przypadku superfosfatu wzbogaconego 40% w woj. zachodniopomorskim.

Spadek cen obserwujemy natomiast we wszystkich województwach oprócz woj. podkarpackiego, w 54 przypadkach na 176 pozycji (30,6%). Najwyższy spadek ceny wystąpił w województwie wielkopolskim dla superfosfatu pojedynczego granulowanego o 42,29 %.

Ceny czystego składnika

Cenę czystego składnika wyliczono odnosząc cenę całego nawozu do procentowej zawartości czystego składnika. (Np. cena jednej decytony superfosfatu potrójnego granulowanego 46% wynosi 139zł, zawartość fosforu w jednej decytonie tego nawozu wynosi 46 kg, więc cena tych 46 kg fosforu wynosi 139 zł. – cena 1 kg fosforu równa się 3,02 zł).

Wśród rozpatrywanych przez nas cen nawozów azotowych za maj 2013r., dla cen maksymalnych, cena czystego składnika – azotu jest najniższa w moczniku, na drugim miejscu – w saletrze amonowej a najdrożej czysty składnik nadal kosztuje w saletrzaku. Prawidłowość ta dotyczy większości województw. Dla cen minimalnych czystego składnika utrzymuje się podobna tendencja.


Dla nawozów fosforowych na podstawie otrzymanych informacji widoczne jest, że czysty składnik jest w większości województw tańszy w superfosfacie wzbogaconym 40% niż w pojedynczym granulowanym, wyjątkiem jest tu województwo pomorskie.

Dla nawozów potasowych nie posiadamy wszystkich danych, gdyż w wielu województwach punkty skupu nie prowadzą sprzedaży siarczanu potasu.

Z analizy posiadanych informacji wynika, że zarówno dla cen minimalnych jak i maksymalnych czysty składnik – potas, jest zdecydowanie tańszy w soli potasowej niż w siarczanie potasu, prawidłowość ta dotyczy wszystkich województw.


Dla nawozów wieloskładnikowych jako czysty składnik potraktowano azot, potas oraz fosfor łącznie. Ceny minimalne czystego składnika w nawozach wieloskładnikowych przyjętych do analizy – polifosek oraz amofoski nie wykazują jednoznacznych prawidłowości.


Przygotowała Małgorzata Pucek,
Zespół Rozwoju Obszarów Wiejskich.



Tagi:
źródło: