Rynek nawozów mineralnych w lutym 2015 r.

Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2015 r. Zestawienie przygotowano w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego nt. stanu zaopatrzenia w nawozy mineralne oraz cen nawozów w drugim miesiącu 2015 roku.

Rynek nawozów mineralnych w lutym 2015 r.

Ceny czystego składnika
 

Cenę czystego składnika wyliczono odnosząc cenę całego nawozu do procentowej zawartości czystego składnika. (Np. cena jednej decytony superfosfatu potrójnego granulowanego 46% wynosi 139 zł, zawartość fosforu w jednej decytonie tego nawozu  wynosi 46 kg, więc cena tych 46 kg fosforu wynosi 139 zł  – cena 1 kg fosforu równa się 3,02 zł).


Wśród rozpatrywanych przez nas cen nawozów azotowych za luty 2015r. dla cen maksymalnych, cena czystego składnika – azotu jest najniższa w moczniku, na drugim miejscu – w saletrze amonowej a najdrożej czysty składnik nadal kosztuje w saletrzaku chociaż cena ta zbliża się do ceny saletry amonowej. Prawidłowość ta dotyczy większości województw. Dla cen minimalnych czystego składnika utrzymuje się podobna tendencja.

Dla nawozów fosforowych na podstawie otrzymanych informacji widoczne jest, że czysty składnik jest w większości województw tańszy w superfosfacie wzbogaconym 40%  niż w pojedynczym granulowanym, wyjątek stanowią województwa łódzkie oraz pomorskie.


Z analizy posiadanych informacji wynika, że zarówno dla cen minimalnych jak i maksymalnych czysty składnik – potas, jest zdecydowanie tańszy w soli potasowej niż w siarczanie potasu,  prawidłowość ta dotyczy wszystkich województw.

Dla nawozów wieloskładnikowych jako czysty składnik potraktowano azot, potas oraz fosfor łącznie. Ceny czystego składnika w nawozach wieloskładnikowych przyjętych o analizy – polifosek oraz amofoski nie wykazują jednoznacznych prawidłowości.

Beata Filipiak,
Zespół Rozwoju Obszarów Wiejskich



Tagi:
źródło: