| Autor: redakcja1

KE wzywa do porozumienia ws. zakazów uprawy GMO

Dnia 6 listopada 2013 roku Komisarz ds. zdrowia UE wezwał kraje członkowskie do odblokowania stanowisk w odniesieniu do planów Komisji mających na celu umożliwienie państwom Unii Europejskiej wprowadzenie legalnych zakazów uprawy GMO z innej przyczyny, niż bezpieczeństwo lub ochrona środowiska – informuje FAMMU/FAPA.

KE wzywa do porozumienia ws. zakazów uprawy GMO
Władze Unii Europejskiej wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji, w której 9 państw wprowadziło zakazy uprawy GMO na swoim terytorium, często nawet wbrew obowiązującemu prawu krajowemu, a także stanowisku EFSA oceniającej te zakazy jako nielegalne.
 
Decyzja ETS dotycząca opóźniania autoryzacji kukurydzy GMO 1507 do uprawy przez Komisję i uznania jej za nielegalną jeszcze bardziej uświadamia pilność tej sprawy.
 
Pierwotna propozycja KE o umożliwieniu zakazów uprawy GMO została przedstawiona w 2010 roku. Komisarz ds. zdrowia ma nadzieję, że w trakcie litewskiej „prezydencji” dojdzie do zbliżenia się stanowisk Ministrów Środowiska państw członkowskich podczas spotkania Rady ds. Środowiska w dniu 13 grudnia 2013 roku.
 
W tym terminie ma być także poddana pod głosowanie możliwość legalizacji uprawy kukurydzy Pionier 1507 (Herculex) firmy Pionier, która aktualnie jest legalna do importowania z przeznaczeniem do użycia w celach żywnościowych i jako paszy – podaje FAMMU/FAPA na podst.: Agra Facts No 82-13.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!