| Autor: redakcja3

Nowe rozwiązania agrotechniczne poprawiające zimotrwałość ozimin

Z wieloletnich doświadczeń wynika, że od jesiennej kondycji ozimin, uzależniony jest ich start na wiosnę i przyszłoroczny plon. Warunki klimatyczne występujące w kolejnych latach bardzo często różnią się od siebie. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi rozwiązaniami agrotechnicznymi poprawiającymi zimotrwałość ozimin, które poleca Wielkopolska Izba Rolnicza.

Nowe rozwiązania agrotechniczne poprawiające zimotrwałość ozimin
Jak wskazuje WIR już podczas jesieni należy zastanowić się co zrobić, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć uprawy, zwiększyć ich mrozoodporność, czyli zagwarantować roślinie: wykształcenie izolacji termicznej (korka, liści okrywających stożek wzrostu), nagromadzenie substancji obniżających temperaturę krystalizacji, zwiększenie stężenia soku komórkowego poprzez pozbycie się wody z komórek, ochronę komórki przed odwodnieniem, poprzez zwiększenie ilości związków osmotycznie czynnych, a także przez ochronę komórki przed kryształami lodu powstającymi w przestrzeniach międzykomórkowych, przez zwiększenie twardości i sztywności ścian komórkowych.

Zimą na rośliny wpływa wiele czynników stresowych obniżających plon lub całkowicie niszczących uprawy. Najczęściej występujące niekorzystne zjawiska, które negatywnie oddziałują na oziminy to:
  • Wysmalanie, czyli zimowa transpiracja wody, której nie można uzupełnić z racji zamarznięcia ziemi, spowodowana brakiem okrywy śnieżnej, dużym nasłonecznieniem w połączeniu z silnymi wiatrami. Wysmalanie powoduje usychanie roślin.
  • Wyprzenie, czyli sytuacja, w której obfite opady śniegu spadają na nie do końca zamarzniętą glebę, w skutek czego oddychające rośliny tracą węglowodany, a później białka. Bardzo często "wyparte" rośliny porażane są pleśnią śniegową.
  • Wymakanie roślin, czyli podtopienia. Z wymakaniem roślin mamy do czynienia w sytuacjach, gdy zaległy na polach śnieg topi się w szybkim tempie, a nadmiar wody powoduje niedotlenienie roślin, skutkiem czego może być ich obumarcie.
  • Rozhartowanie. Z rozhartowaniem roślin mamy do czynienia, gdy podczas zimy przez kilka kolejnych dni następuje wzrost temperatury powietrza, rośliny rozpoczynają wegetację, a następnie temperatura gwałtownie spada.
  • Ataki patogenów. Zarówno choroby grzybowe, jak i atak szkodników jesienią lub wczesną wiosną, na osłabionym niekorzystnymi czynnikami pogodowymi łanie mogą wyrządzić spore straty w plantacji.

Efektem wystąpienia takich sytuacji może być całkowite wypadnięcie roślin lub uszkodzenie systemu korzeniowego. Wyjątkowo niekorzystny przebieg pogody może spowodować ogromne straty w plonie i narazić rolnika na wysokie koszty zabiegów poprawiających kondycję roślin na wiosnę: ochronę fungicydową, stymulację roślin czy przesiewanie roślinami jarymi. Czasami plantację należy zlikwidować z uwagi na zbyt duże uszkodzenia roślin.

Oczywiście najgorszym z możliwych scenariuszy, byłoby nałożenie się na siebie wszystkich tych sytuacji, co oczywiście bardzo rzadko ma miejsce. Jednak przebieg pogody w ostatnich latach uczy nas, że wszystkiego możemy się spodziewać. Dlatego powinniśmy pomóc roślinom w początkowych fazach jej życia przygotować się do nadejścia warunków, z którymi będzie mogła się zmierzyć tylko, gdy będzie do nich odpowiednio przystosowana.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: