Formy zabezpieczenia czynszu dzierżawnego

Informacja dla kandydatów na dzierżawców mienia Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w zakresie form zabezpieczenia spłaty czynszu dzierżawnego oraz wymaganej dokumentacji do oceny wiarygodności finansowej kandydata na dzierżawcę i poręczycieli.

Formy zabezpieczenia czynszu dzierżawnego

Blokada środków pieniężnych na rachunku bankowym wraz z pełnomocnictwem do dysponowania rachunkiem bankowym.  
  • Zabezpieczenie należności KOWR może nastąpić w formie nieodwołalnej blokady środków pieniężnych, zgromadzonych na rachunkach bankowych. Blokada dokonywana jest przez bank, prowadzący rachunek, na pisemne zlecenie posiadacza rachunku. Istotą blokady jest to, że wypłata zablokowanej gotówki na rzecz posiadacza rachunku – może nastąpić tylko za zgodą KOWR, na rzecz którego dokonano blokady. W razie nieuiszczenia należności - KOWR może zażądać wypłaty z zablokowanych środków pieniężnych na mocy udzielonego pełnomocnictwa do dysponowania kwotą blokady.
  • Pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym jest skuteczną formą zabezpieczenia należności pod warunkiem, że saldo na rachunku w każdej chwili odpowiada co najmniej kwocie zobowiązania. Pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bankowym może być udzielone przez zobowiązanego wobec KOWR jak również przez osobę trzecią. Tę formę zabezpieczenia można stosować łącznie z innymi formami zabezpieczenia jako ich wzmocnienie.
  • Pełnomocnictwo:
    • powinno być udzielone jako nieodwołalne,
    • może być udzielone jako terminowe, a okres jego obowiązywania powinien być powiązany z terminem spłaty należności,
    • powinno uprawniać KOWR do pobierania z rachunku bankowego środków w wysokości, odpowiadającej kwocie niespłaconej należności głównej wraz z oprocentowaniem i odsetkami.
Przystąpienie do długu.    
  • Przystąpienie do długu polega na przystąpieniu osoby trzeciej do dotychczasowego zobowiązania dłużnika. Osoba ta nie zastępuje dotychczasowego dłużnika, lecz występuje wraz z nim w charakterze dłużnika. Odpowiedzialność obu dłużników jest samoistna i solidarna.
  • Przez przystąpienie do długu wierzyciel (KOWR) uzyskuje zabezpieczenie, polegające na tym, że swą wierzytelność ma prawo ściągnąć także od dłużnika przystępującego, który może stwarzać większą gwarancję wypłacalności niż dłużnik główny.
Kaucja.    

Zabezpieczenie w formie kaucji polega na wpłacie środków pieniężnych na rachunek bankowy Oddziału Terenowego KOWR.

Zlecenie przekazania środków z tytułu płatności obszarowych.

Środki z tytułu płatności obszarowych, zgromadzone na rachunku kontrahentów KOWR, mogą stanowić zabezpieczenie płatności, wynikających z zawartych umów – po przyjęciu przez bank do realizacji zlecenia kontrahenta przekazania tych środków na rzecz KOWR.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: