Ochrona roślin a kary grzywny za nieprawidłowe nawożenie

Trzeba sobie bezwzględnie uzmysłowić, że za stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z przepisami prawa grozić może kara grzywny. Co należy zatem zrobić, aby jej uniknąć?

Ochrona roślin a kary grzywny za nieprawidłowe nawożenie

Obowiązkowe szkolenia oraz przestrzeganie zasad BHP
 
Osoby stosujące środki ochrony roślin, muszą mieć odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin bądź doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin. Zaświadczenie traci ważność po upływie 5 lat od daty jego wydania.
 
W myśl obowiązującego prawa - samo przechowywanie i stosowanie preparatów chemicznych wymaga od producenta rolnego posiadania odpowiednich warunków (wydzielone i zabezpieczone magazyny), a także wiedzy (cykliczne szkolenia) oraz sprawnego (skalibrowanego i atestowanego) sprzętu. Wiadomym jest, że jedynie bezwzględne stosowanie się do szeregu przepisów związanych z przechowywaniem i stosowaniem środków ochrony roślin oraz gospodarką opakowaniami po środkach chemicznych może zapewnić rolnikowi oraz konsumentom komfort bezpieczeństwa.
 
Obowiązkowe badania i kalibracja opryskiwacza
 
Na posiadaczach opryskiwaczy ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych badań, które potwierdzają sprawność techniczną sprzętu – rozp. MRiRW z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie wymagań dotyczących sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin (Dz. U. z 2013 r., poz. 1742).
 
Pierwsze badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Kolejne odbywają się w odstępach 3 letnich. Aby zapewnić prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin, do zabiegów można używać wyłącznie sprzętu sprawnego technicznie oraz prawidłowo skalibrowanego. Regularna kalibracja urządzeń do opryskiwania roślin jest nie tylko dobrą praktyką, ale wręcz obowiązkiem każdego użytkownika opryskiwaczy rolniczych. Przepis ten wynika z dyrektywy 2009/128/WE, która stanowi o obowiązku wykonywania tego typu czynności.
 
Dokumentowanie zabiegów
 
Trzeba pamiętać, że obowiązujące przepisy obligują właścicieli gruntów lub obiektów magazynowych, gdzie prowadzone są zabiegi ochrony roślin do prowadzenia ewidencji zabiegów. W ewidencji powinniśmy wpisać takie elementy jak: nazwę rośliny, produktu roślinnego lub przedmiotu, powierzchnie na których są wykonywane zabiegi ochrony roślin oraz terminy ich wykonywania, nazwy zastosowanych środków ochrony roślin i ich dawki oraz przyczyny zastosowania środków ochrony.
 
Ewidencja powinna być przechowywana co najmniej przez okres 3 lat.
 
Dotkliwe opłaty sankcyjne
 
Kary, które nakłada Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przewidziane są w przypadku choćby braku przeglądu opryskiwacza, braku szkolenia operatora wykonującego zabieg czy z powodu braku bieżącej ewidencji stosowana ŚOR. Mogą one w przypadku rolnika wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, a w innym przypadku nawet do wielu tysięcy złotych. Dodatkową karę polegającą na zredukowaniu dopłat bezpośrednich może wymierzyć również ARiMR. Czy zatem warto ryzykować?!


Tagi:
źródło: