Umowy na dostarczanie produktów rolnych. Pytania i odpowiedzi

Agencja Rynku Rolnego przygotowała zestaw najistotniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących umów na dostarczanie produktów rolnych.

Umowy na dostarczanie produktów rolnych. Pytania i odpowiedzi

 

 

36. Dość częstym przypadkiem zakupu zboża (jakości paszowej) są sytuacje, gdzie przyjmowane są samochody z dostawami zboża, które  w pierwszym momencie dostarczane było do elewatora portowego, młyna, kaszarni, słodowni jako zboże konsumpcyjne i dopiero wtedy gdy z jakiś względów produkt ten nie spełniał parametrów określonych w zakładanych umowach, producent lub przedstawiciel producenta podpisywał z innym odbiorcą umowę np. wytwórnią pasz, a dokumenty wymieniał drogą mailową i przekierowywał  transport z portu, kaszarni, młyna (miejsca gdzie odmówiono przyjęcia) - bezpośrednio  tego samego dnia do  wytwórni pasz szukając najbardziej optymalnego rozwiązania, generującego najniższe dodatkowe koszty transportu…

 

 

- co w takich sytuacjach powinien obecnie uczynić nabywca?

- czy bezwzględnie należy zawsze wymagać aby producent przyjechał do niego osobiście i podpisał stosowną umowę jeszcze przed rozładunkiem?

Jest pewne, że w takich sytuacjach wymiana dokumentów  w oryginale, pocztą nie jest możliwe, gdyż samochód czekałby na rozładunek blisko tydzień czasu nim  wszystkie dokumenty dotarłyby do  nabywcy…. ?

Przepisy nie wymagają zawierania umowy osobiście. Strony mogą skorzystać z pełnomocników lub formy elektronicznej (w tym jednak przypadku koniecznym jest posługiwanie się podpisem elektronicznym). Przepisy ustawy o ARR i organizacji niektórych rynków rolnych nie przewidują w takich przypadkach odstępstw od obowiązku zawierania umów przed dostawą produktów rolnych.

 

37. Czy Pan, który zajmuje się obwoźnym skupem warzyw i owoców od rolników są to różne ilości (100 kg, kilka ton), także powinien zawierać takie umowy?

 

Jeżeli celem skupującego produkty rolne jest prowadzenie działalności w zakresie dalszej sprzedaży lub przetworzenia produktów to w takim przypadku powinien zawierać umowy nabycia produktów rolnych.

 

38. Czy w umowie może być zawarte, że cena będzie oscylować między powiedzmy 0,4-2 zł/kg w zależności od jakiś czynników przez co odbiorca może w zależności od różnych warunków zmieniać tą cenę czy ma to być sztywna cena na cały sezon?

Zgodnie z art. 148 ust. 2 oraz art. 168 ust. 4 i 6 rozporządzenia nr 1308/2013, umowa powinna zawierać cenę. Cena ta, w zależności od potrzeb kontrahentów, od specyfiki prowadzonej działalności lub innych czynników, może być określona w umowie jako cena niezmienna lub jako cena obliczana poprzez połączenie różnych czynników określonych w umowie, które mogą obejmować m.in. wskaźniki rynku odzwierciedlające zmiany warunków na rynku, dostarczoną ilość oraz jakość lub skład dostarczonych produktów rolnych. W związku z tym cena nie musi być sztywna na cały sezon. Jednak tak szerokie widełki ceny prawdopodobnie przekraczają granice opłacalności produkcji rolnej. W związku z tym za optymalną należy uznać sytuację, gdy cena zostanie określona w maksymalnej wysokości z przypadkami możliwości jej obniżenia ze względu na obiektywne mierniki.


Tagi:
źródło: