Niższe ceny OMP w UE (październik 2013 r.)

W październiku bieżącego roku, na rynku przetworów mleczarskich w Unii Europejskiej, obserwowana była tendencja spadkowa cen – poinformowała FAMMU/FAPA.

Niższe ceny OMP w UE (październik 2013 r.)
W bieżącym roku w Unii Europejskiej obserwowano wahania w obrębie cen przetworów mleczarskich. Na przełomie marca i kwietnia sprzyjające warunki pogodowe do produkcji mleka przyczyniły się do stabilizacji cen przetworów mleczarskich. Taka sytuacja utrzymywała się aż do sierpnia, kiedy to na głównych rynkach zanotowano zwyżki. Tendencja wzrostowa obserwowana była aż do września, a jej odwrócenie nastąpiło w październiku.
 
Zdaniem specjalistów, notowane jeszcze we wrześniu wzrosty cen artykułów mlecznych, spowodowane były większym niż się spodziewano sezonowym spadkiem produkcji mleka na półkuli północnej. Latem w wielu krajach Unii Europejskiej niskie opady deszczu przełożyły się na słabszy wzrost pastwisk i niższą produkcję mleka.
 
Obecnie sytuacja uległa poprawie. Odnotowano bowiem spadki cen przetworów mleczarskich nie tylko na terenie krajów Wspólnoty, ale również na rynku globalnym, dzięki zwyżce produkcji na półkuli południowej, głównie w Oceanii i Ameryce Południowej.
 
W połowie października bieżącego roku ceny odtłuszczonego mleka w proszku w Unii Europejskiej kształtowały się przeciętnie na poziomie o 84,8% wyższym od progu interwencyjnego, ale jednocześnie o 7,16% niższym niż ceny światowe.
 
Niemniej, u jednego z większych konkurentów UE – Stanów Zjednoczonych, w tym samym czasie ceny OMP były jeszcze niższe od unijnych o 1,6% wynosząc 3,01 euro/kg.
 
Dnia 13 października 2013 roku średnia ważona cena OMP we Wspólnocie wyniosła 3,14 euro/kg i była o 3,68% niższa w relacji miesięcznej, pozostając jednocześnie na poziomie o 17,55% wyższym wobec analogicznego okresu roku poprzedniego.
 
Z kolei nieco wyższe ceny notowano u głównego unijnego producenta OMP – Niemiec. Na rynku niemieckim w połowie października ceny kształtowały się bowiem na poziomie 3,21 euro/kg. Natomiast w Holandii, zajmującej drugie miejsce pod względem produkcji tego proszku, zaobserwowano 4-procentową zniżkę cen do 3,07 euro/kg.
 
W tym samym czasie w Polsce notowania odtłuszczonego mleka w proszku zmieniały się równie dynamicznie. W analizowanym okresie osiągnęły one pułap 3,10 euro/kg, co oznacza, że były o 19,23% wyższe wobec roku poprzedniego, ale o 3,43% niższe w relacji miesięcznej i o 1,21% niższe od średniej unijnej. Z kolei w przeliczeniu na polską walutę, w skali roku zwyżka wyniosła 21,6% z 10,67 zł/kg do 12,97 zł/kg.
 
Jak podała FAMMU/FAPA, wysokie ceny OMP w Unii Europejskiej nie przełożyły się po pierwszych siedmiu miesiącach na wzrost produkcji mleka. Według Komisji Europejskiej, w tym okresie w państwach członkowskich wyprodukowano o 9,2% mniej tego proszku niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
 
Co ciekawe, ceny OMP produkowanego na terenie UE są obecnie niższe od cen proszku eksportowanego z państw Oceanii, czyli Nowej Zelandii i Australii, do portów Europy Płn. uznawanych za ceny światowe. Eksperci podejrzewając więc, iż unijne OMP może stać się coraz bardziej konkurencyjne.
 
W okresie od stycznia do końca sierpnia na rynki krajów trzecich trafiło o 31,1% mniej tego proszku niż w analogicznym okresie 2012 roku.


Tagi:
źródło: