Spadek światowych cen żywności

Ostatnie zwyżki poziomu indeksu cen żywności FAO, jakie miały miejsce w marcu i kwietniu bieżącego roku związane były z bardzo dynamicznym wzrostem cen przetworów mlecznych - podaje FAMMU/FAPA.

Spadek światowych cen żywności
Od maja ceny tych produktów spadały, zniżkował także indeks cen żywności FAO.

W sierpniu zaobserwowano wzrost cen przetworów mlecznych, jednak spadkowy trend indeksu cen żywności nie został odwrócony. W ubiegłym miesiącu indeks ten był o 1,86% mniejszy niż w lipcu. Wpływ na zaobserwowany spadek, pomimo zwyżki cen produktów mleczarskich (+1,17%), a także 1,1% wzrostu cen cukru, i 1,3% mięsa, miała 7,2% zniżka cen zbóż i 3% spadek cen produktów oleistych

Obserwowana w ubiegłym miesiącu zwyżka cen cukru jest odbiciem po trzech miesiącach spadków. Fakt ten związany jest z szacunkami obrazującymi, że Brazylia (będąca największym producentem i eksporterem cukru na świecie) przeznacza większe ilości trzciny cukrowej na produkcję etanolu kosztem cukru. Ponadto indeks światowych cen cukru jest odzwierciedleniem dużej zmienności w ciągu miesiąca  związanej z niepewnoścą co do wielkości oczekiwanej nadwyżki  produkcyjnej w głównych obszarach produkcyjnych. 1,3% zwyżka notowań indeksu cen mięsa FAO napędzana była przez wzrost cen wieprzowiny (+4,5%), podczas gdy w przypadku pozostałych rodzajów mięs notowano niewielkie zmiany. Duży wpływ na zwyżkę cen mięsa wieprzowego miało umocnienie euro w stosunku do dolara amerykańskiego. Wzrost indeksu złagodzony był przez 1,3% spadek cen drobiu w związku z niższymi kosztami pasz.

Spadek indeksu cen zbóż FAO nastąpił głównie na skutek spadku cen kukurydzy w związku z korzystną pogodą, przez co przewidywany jest znaczny wzrost produkcji w wiodących krajach. Podczas, gdy ceny pszenicy i ryżu zmniejszyły się o 2% – 3%, ceny kukurydzy spadły o 14%.

Spadek notowań produktów oleistych w dalszym ciągu jest  odzwierciedleniem zniżek cen oleju palmowego i sojowego. Spadek cen oleju sojowego nastąpił na skutek wyższej niż przewidywano podaży eksportowej w Ameryce Południowej (zwłaszcza w Argentynie) w połączeniu ze słabym popytem, a także w związku z dobrymi perspektywami uprawy soi w USA. Notowania oleju palmowego natomiast spadają na skutek nadprodukcji w połączeniu z niższym niż oczekiwano popytem, zwłaszcza z Chin.

W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 201,8 punktu, i był o 5,06% niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku kiedy to znalazł się na poziomie 212,5 punktu. Średnia wartość tego indeksu za 8 miesięcy bieżącego roku jest o 0,49% nisza niż w analogicznym okresie 2012 r.

Indeks cen przetworów mlecznych FAO w sierpniu zwiększył się o 1,17% w stosunku do jego poziomu z lipca i osiągnął wartość 239,1 punktu. Przełamujący obserwowany od trzech miesięcy trend zniżkowy nastąpił na skutek ograniczonych dostaw z głównych krajów eksportujących, w wyniku czego nastąpiły wzrosty cen wszystkich przetworów mleczarskich, które obejmuje indeks poza cenami masła, najbardziej dynamicznie wzrosły ceny mleka w proszku (+2,7%). Ponadto na półkuli północnej następuje sezonowy spadek produkcji mleka, a w Oceanii i Ameryce Południowej sezonowe zwyżki dopiero się rozpoczynają. Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za 8 pierwszych miesięcy bieżącego roku jest o niemal 24,2% wyżąsza niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP, serów oraz kazeiny - informuje FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło: