| Autor: mikolaj

GUS: Tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce wyniosą 3,2 mln ton

Zdaniem Głównego Urzędu Statystycznego tegoroczne zbiory rzepaku i rzepiku w Polsce wyniosą ok. 3,2 mln t, tj. o 20,5% więcej od zbiorów ubiegłorocznych i o 52,1% więcej od średnich zbiorów z lat 2006-2010.

GUS: Tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce wyniosą 3,2 mln ton

Uprawa rzepaku

Zdaniem GUS powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ogółem wzrosła w porównaniu do ubiegłorocznej o ok. 30,4 tys. ha (o 3,3%) i wynosiła 951,1 tys. ha.

Plony rzepaku

Plony rzepaku i rzepiku ocenia się na 33,9 dt/ha, tj. o 4,8 dt/ha (o 16,5%) więcej od uzyskanych w 2013 r.

Zbiory rzepaku

Zbiory rzepaku i rzepiku szacuje się na około 3,2 mln t, tj. o 20,5% więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to ukształtowały się one na poziomie 2677,8 mln ton.

Warunki agrometeorologiczne w produkcji zbóż

Przygotowanie pól pod zasiewy rzepaku ozimego rozpoczęto w sierpniu 2013 r. Niedobór wilgoci w glebie lokalnie utrudniał wykonywanie tych prac. Rozpoczęte w połowie sierpnia siewy rzepaku ozimego, powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie tego miesiąca, a zakończono na początku września. Notowane we wrześniu częste opady deszczu, przyczyniły się do dobrego uwilgotnienia gleby. Warunki wilgotnościowe gleby sprzyjały kiełkowaniu ziarna, wschodom, wzrostowi i rozwojowi roślin rzepaku. Ciepła pogoda w listopadzie z okresami dobowych wahań temperatury powietrza korzystnie wpłynęły na hartowanie roślin. Rzepak ozimy jesienią 2013 r. przed wejściem w stan zimowego spoczynku był dobrze wyrośnięty i rozkrzewiony. W okresie od grudnia do końca lutego warunki pogodowe nie stwarzały większych zagrożeń dla zimujących roślin rzepaku. Występujące okresowo w miesiącach zimowych spadki temperatury powietrza przy powierzchni gruntu dochodzące nawet do –25ºC, nie spowodowały wymarznięcia roślin.

Ruszenie wegetacji rzepaku nastąpiło na początku marca, a więc o 3-4 tygodnie wcześniej niż przed rokiem. Wegetacja roślin w kolejnych miesiącach przebiegała na ogół bez większych zakłóceń. W drugiej dekadzie kwietnia na plantacjach rzepaku ozimego rozpoczęło się wykształcanie pąków kwiatowych, a pod koniec kwietnia i w maju obserwowano kwitnienie rzepaku ozimego, a także jarego. Kwitnienie było obfite i długie, jednak zmienna majowa pogoda nie zawsze sprzyjała zapylaniu i dobremu wiązaniu łuszczyn. Występujące w maju i czerwcu częste opady deszczu przyczyniły się do dobrego uwilgotnienia gleby, z wyłączeniem rejonów gdzie burze w połączeniu z ulewnym deszczem doprowadziły do nadmiaru wilgoci w glebie.

Żniwa rzepaku rozpoczęto pod koniec pierwszej połowy lipca, a zakończono w połowie sierpnia. Przebiegały one na ogół bez zakłóceń, podczas suchej i słonecznej pogody.

 


Tagi:
źródło: