| Autor: redakcja1

30 lat targów Agritechnica

Nowy rekord w roku 2015: Ponad 2.900 wystawców z 52 państw – Międzynarodowe jak nigdy dotąd – Motor innowacji dla rolnictwa i wiodące na świecie forum przyszłości branży agrarnej.

30 lat targów Agritechnica

Targi Agritechnica jednakże stanowią nie tylko platformę innowacyjną dla nowoczesnych technik lecz są też źródłem pomysłów i impulsów a także promotorem ważnych zadań stojących przed gospodarką rolną i agrotechniką przyszłości. Wysokiej jakości program fachowy, obejmujący liczne międzynarodowe imprezy jak kongresy, workshopy i fora, sprawia, że Agritechnica jest jednym z najważniejszych forum przyszłości dla branży agrarnej.

 
Nowoczesne rolnictwo potrzebuje konsensusu społecznego

Światowym wyzwaniom można sprostać wyłącznie drogą innowacyjnego rolnictwa opartego na najnowszych osiągnięciach wiedzy i rozwijających się stale umiejętnościach. Podstawowym warunkiem jest jednak uzyskanie trwałego społecznego konsensusu odnośnie procesów produkcyjnych w rolnictwie. Postęp w dziedzinie produkcji rolnej i stosowanych w niej metod oraz ich społeczna ocena muszą się zasadniczo pokrywać. Dlatego też rolnictwo musi stawić czoła ogromnemu wyzwaniu jakim jest zdobycie akceptacji społecznej dla nowoczesnego rolnictwa drogą poszukiwania nowych akceptowanych przez społeczeństwo rozwiązań i włączania ich do strategii własnych przedsiębiorstw. Istotną szansą w dialogu ze społeczeństwem są właśnie innowacje techniczne, które w dużym stopniu przyczyniają się do zagospodarowania użytków rolnych w sposób oszczędzający zarówno środowisko jak i zasoby.
 

Aktualna sytuacja na rynkach
 

Globalny zbiór zbóż był tak obfity, że podaż przerosła popyt. Powstałe zapasy w państwach eksportujących zboża doprowadziły do zaniżenia cen na zboże. Aktualnie jednak popyt eksportowy na zboża wzrasta co powoduje też wzrost cen. Obok Rosji i Ukrainy również i dla europejskich producentów zbóż otworzyły się możliwości eksportu. Sprawiło to, że ceny na zboża poszły w górę i warunki marketingowe uległy poprawie.


Położenie na rynku mleka jest niejednolite. I tak ceny na odtłuszczone mleko w proszku i na masło wzrosły ostatnio w UE. Również na rynkach światowych nastąpił w drugiej połowie października wzrost cen na mleko. Aktualna sesja sprzedaży produktów mlecznych (Global Dairy Trade) zakończyła się spadkami cen. Jednak z uwagi na rekordowe dostawy mleka w UE nie należy raczej liczyć na zbyt pozytywny rozwój cen. Dla producentów mleka oznacza to nadal trudne gospodarcze warunki ramowe.  

Produkcja trzody chlewnej w Unii Europejskiej charakteryzuje się wzrostem ilości ubojów o 1,2 procenta w porównaniu z rokiem 2014. W Niemczech wzrost ten wynosi 2,6 procenta. Ze względu na nadal wysoką podaż świń należy się liczyć z utrzymującą się presją cenową. Wysokie zbiory zbóż i soi skutkują stosunkowo niskimi w skali ostatnich 5 lat cenami, co z kolei odciąża hodowców trzody chlewnej przez obniżone koszty pasz.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: