| Autor: redakcja1

I wiesz, co jesz - wieprzowina (cz. 1)

Nie jeden z nas nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez kotleta schabowego czy tradycyjnej golonki albo grilla przy piwku bez soczystej karkóweczki... Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem dzisiejszej edycji jest wieprzowina. Zapraszamy do lektury.

I wiesz, co jesz - wieprzowina (cz. 1)

 
  • Puławska – rasa ta jest najstarszą rasą w Polsce, a jej hodowla rozwijała się na Puławach i po wojnie taką też nadano jej nazwę. Jest to również rasa rodzima, która została objęta Programem Ochrony Zasobów Genetycznych. Oficjalnie została ona uznana w 1935 roku i początkowo nazwano ją gołębską. Ukierunkowana była w typie tłuszczowo-mięsnym, przy czym materiałem wyjściowym w tym wypadku były mieszańce prymitywnych świń miejscowych z rasą berkshire. Następnie została ona uszlachetniona rasą wielkiej białej angielskiej, co po intensywnej selekcji dało typ użytkowy pośredni między tłuszczowo-mięsnym a mięsnym. Świnie te mają zróżnicowane łaciate umaszczenie, średni tułów i szeroki grzbiet osadzony na mocnych, ale niezbyt wysokich nogach. Mają również niedużą głowę ze stojącymi i pochylonymi do przodu uszami. Mięso rasy puławskiej jest bardzo smaczne, aromatyczne i soczyste, co nie wymaga skomplikowanych zabiegów kulinarnych. Loszki tej rasy o bardzo dobrej mleczności wykazują się sporą troskliwością. Najwięcej hoduje się ich województwie mazowieckim, lubelskim oraz w podlaskim.
     
  • Złotnicka pstra i złotnicka biała – są to rasy rodzime, które zostały objęte Programem Ochrony Zasobów Genetycznych. Powstały one w wyniku prac hodowlanych nad zwierzętami przybyłymi do kraju wraz z imigrantami ze wschodnich kresów Polski przedwojennej. W swojej budowie posiadają liczne cechy ras prymitywnych. W przypadku rasy złotnickiej białej jej ubarwienie jest białe z niewielką ilością ciemnych plamek. Natomiast rasa złotnicka pstra jest umaszczenia łaciatego. Poza tym mają specyficzną jakość mięsa, która pozwala na produkcję tradycyjnych wyrobów długo dojrzewających. Loszki ras złotnickich są troskliwymi matkami dobrze odchowującymi potomstwo.
     
  • Linia 990 – jest to linia ojcowska, która została stworzona w Instytucie Zootechniki PIB w Balicach na podstawie sześciu ras, jak: wielka biała polska, niemiecka uszlachetniona krajowa, belgijska uszlachetniona krajowa, walijska, hampshire oraz duroc.
W kolejnej części kulinarnych opowieści poświęconych wieprzowinie zaprezentujemy m.in. wartości odżywcze mięsa wieprzowego oraz przykładowe przepisy na przepyszne dania z wieprzowiny.


 


Tagi:
źródło: