Notowania zbóż i oleistych. Amerykańskie kontrakty niespodziewanie poszły w górę (17.12.2015)

O ile, w długim terminie zachowanie rynków towarowych jest w miarę przewidywalne i zależy głównie od czynników podażowo-popytowych, to już w krótkim terminie zmiany na rynku kontraktów pochodnych (też walut) są nieprzewidywalne. Tak też było wczoraj.

Notowania zbóż i oleistych. Amerykańskie kontrakty niespodziewanie poszły w górę (17.12.2015)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, zgodnie z teorią rynków walutowych, dolar zyskał w czwartek do euro 0,8%, w ślad za podwyżką stóp procentowych przez FED. Preferowało to scenariusz spadkowej sesji na rynkach towarowych. Na wartości straciła ropa, metale. W takim tonie zaczęła się także dzienna sesja na parkiecie w Chicago, o godzinie 16 naszego czasu, ponad 1% traciły najbliższe serie kontraktów na zboża i ok. 0,5 soja i śruta sojowa. Jednak w kolejnych godzinach doszło do realizacji zysków z krótkich pozycji (odkupowania kontraktów) i mimo drożejącego dolara, amerykańskie kontrakty odbiły mocno w górę. I tak na zamknięciu sesji pszenica zyskiwała 0,2%, ale soja i kukurydza (najbliższe serie) drożały już w zakresie 1,2-1,7%.

W Paryżu, przez cały dzień, utrzymywały się tylko lekkie spadki, ponieważ słabnące euro zmniejszało presję spadkową płynącą za Chicago. Zamknięcie sesji w Paryżu przypadło w czasie gdy amerykańskie kontrakty zaczęły odrabiać straty, stąd unijna pszenica i rzepak (najbliższe serie) powróciły do poziomu ze środowego zamknięcia i jedynie kukurydza zaliczyła 0,5% przecenę.


Przyspiesza unijny eksport pszenicy, pod wpływem niższych cen i taniego euro

Tygodniowe licencje eksportowe wydane przez Komisję Europejską, osiągnęły dla pszenicy najwyższy poziom od początku tego sezonu i wyniosły 1.027.272 t. Daje to łącznie 11,4 mln ton w tym sezonie w tym 3,85 mln ton pszenicy wyeksportowała Francja.

Jak informuje"Interfax" Rosja i Chiny podpisały porozumienie, które otwiera drogę na rynek chiński dla rosyjskiej pszenicy. Ponadto podpisano protokół w sprawie wymogów fitosanitarnych dla kukurydzy, rzepaku, soi i ryżu. Od 30 lat nie funkcjonuje eksport zbóż z Rosji do Chin, a od 2006 roku trwają negocjacje w sprawie otwarcia chińskiego rynku dla rosyjskich zbóż.

Rosja prognozuje produkcję pszenicy, w 2016 roku, na 58,6 mln ton, wobec szacunków 61,18 mln ton w tym roku (USDA:  60,5 mln ton).


Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło: