Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste kontynuowały przeceny (28.12.2015)

W poniedziałek, zdecydowanie taniała większość surowców. Obok metali i ropy, traciły na wartości także zboża i oleiste.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste kontynuowały przeceny (28.12.2015)
Notowania zbóż
 
Obfite deszcze w prognozie dla Mato Grosso i innych regionów uprawy soi w Brazylii wywierają presję spadkową na rynek soi. Taniejąca ropa przełożyła się na niższą wycenę oleju sojowego i etanolu. Malejąca pod koniec roku aktywność inwestorów, a przez to płynność, sprzyja większej zmienności cen. Przykładem jest seria styczniowa na unijną kukurydzę, która straciła wczoraj 5,5 euro/t (-3,7%) i 10% w ciągu ostatnich 5 sesji. Kontrakt ten (seria styczniowa) kończy 5 stycznia obrót.
 
Rosyjski minister rolnictwa ocenia tegoroczne zbiory zbóż na 104,3 mln ton, w porównaniu do 105,3 mln ton rok wcześniej. Rosja nie zamierza ograniczać eksportu pszenicy do Turcji, mimo nakładania różnych sankcji na ten kraj.

W połowie tygodnia, synoptycy zapowiadają spadki temperatury do -10, a nawet -15°C w Basenie Morza Czarnego. Brak pokrywy śnieżnej naraża oziminy na uszkodzenia mrozowe.

Dane ministerstwa rolnictwa Indii pokazują, że areał upraw pszenicy w tym kraju spadł o ponad 7% w tym roku, ze względu na mały poziom wilgotności gleby (efekt El-Nino).

W poniedziałek publikowane były cotygodniowe dane z USA o wysyłkach eksportowych:

 
Kukurydza: 570,923 tys. ton (-20% tydzień do tygodnia), wysyłki od początku sezonu to 9,121 mln ton (-21% rok do roku);

Pszenica: 305,472 tys. ton (-37% tydzień do tygodnia), dotychczasowe wysyłki pozostają  o 13% w tyle za poprzednim sezonem.

Soja: 1,403 mln ton (-4% tydzień do tygodnia), od początku sezonu (4 miesiące) wyeksportowano z USA o 11,4% mniej soi w porównaniu z analogicznym okresem sezonu 2014/15. Spowodowane to jest ostrą konkurencją ze strony Ameryki Południowej, po rekordowych zbiorach.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: