Notowania zbóż i oleistych. Niewielkie odbicie pszenicy na początku tygodnia (29.02.2016)

Kolejny dzień z umacniającym się dolarem w stosunku do unijnej waluty, dał szanse na zrealizowanie wzrostowego scenariusza w przypadku unijnej pszenicy i kukurydzy. Jedynie rzepak zaliczył w Paryżu minimalną przecenę, podobnie kanadyjska canola.

Notowania zbóż i oleistych. Niewielkie odbicie pszenicy na początku tygodnia (29.02.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, zmiany na rynku walutowym, bezpośrednio przekładają się na konkurencyjność eksportu, stąd banki centralne prowadzą ze sobą „wojny walutowe”, próbując osłabić notowania własnych walut. W Chicago, drożejący dolar nie pomagał, w poniedziałek, w osiągnięciu wzrostów. Mimo to pszenica (seria najbliższa zamknęła dzień na 0,4% plusie (wspierana dobrymi danymi na temat eksportu), podczas gdy kukurydza i soja lekko straciły na wartości (serie najbliższe).

W Chicago, fundusze hedgingowe były ponownie sprzedającymi netto: ok. 7 tys. kontraktów kukurydzy, 4 tys. soi i zachowywały się neutralnie na pszenicy.

Amerykańscy, podobnie jak europejscy, rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż i soi w cenach poniżej progu rentowności, ale w miarę rozpoczynania prac wiosennych są i będą zmuszani do spieniężania zapasów i będzie to dodatkowa presja spadkowa dla kontraktów futures. Warto pamiętać, że pomimo nieopłacalnych cen rynkowych, amerykańscy farmerzy deklarują wzrost areału zasiewów kukurydzy i utrzymanie bardzo dużego obszaru upraw soi w tym roku. Blisko 7% spadek zasiewów zanotuje jedynie w USA pszenica, ale i tak USDA prognozuje wzrost zapasów na koniec tego sezonu (raport USDA z piątku).


Wczoraj USDA publikował tygodniowe dane na temat wysyłek eksportowych:

Pszenica USA: 371,934 tys. ton; +38% tydzień do tygodnia, ale -23% rok do roku. Od początku sezonu USA wysłała na eksport 14,79 mln ton pszenicy, jest to o 13% mniej niż sezon wcześniej (w tym samym czasie);

Kukurydza USA: 737,602 tys. ton; -19% tydzień do tygodnia, ale -42,5% rok do roku. Eksport kukurydzy w tym sezonie sięgnął 14,76 mln t i pozostaje w tyle o 20,6% za sezonem 2014/15.

Soja USA: 1,049 mln ton; -32% tydzień do tygodnia, ale +61% rok do roku. Eksport kukurydzy w tym sezonie pozostaje w tyle już tylko o 8,2% za poprzednim sezonem.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: