| Autor: redakcja1

Sytuacja hydrologiczna w Polsce. Opadów ciąg dalszy (5.09.2017)

Zarządy Gospodarki Wodnej na bieżąco monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych. Gospodarka prowadzona na zbiornikach administrowanych przez regionalne zarządy gospodarki wodnej uwzględnia prognozy pogody. Zbiorniki dysponują rezerwami i są przygotowane na przyjęcie ewentualnych wód opadowych lub roztopowych.

Sytuacja hydrologiczna w Polsce. Opadów ciąg dalszy (5.09.2017)
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Krakowie
 
W ciągu minionej doby w związku z opadami deszczu w dorzeczu górnej Wisły notowano wzrosty poziomu wody: na Wiśle - od kilku do lokalnie 58 cm ( w m. Czernichów-Prom, na Sole poniżej kaskady – od kilku do lokalnie 56 cm (w m. Czaniec-Kobiernice), na Dunajcu poniżej Czorsztyna – od kilku do kilkunastu cm, na górnej Nidzie i Czarnej Staszowskiej w Staszowie – rzędu paru cm, na Wisłoce – od kilku do lokalnie 20 cm (w m. Mielec), na Sanie – od kilku do lokalnie 24 cm (w m. Dynów), na Wisłoku poniżej zbiornika – od kilku do lokalnie 24 cm (w m. Krosno). Na pozostałych dopływach Wisły lub ich odcinkach – notowano spadki stanów wody. Poziom wód na rzekach i potokach dorzecza górnej Wisły układa się na ogół w strefie stanów średnich, lokalnie w strefie stanów niskich. Górny Dunajec wraz z górskimi dopływami znajdują się w strefie stanów wysokich.
 
W okresie minionej doby opady deszczu (wysoko w Tatrach również śniegu) o różnym natężeniu wystąpiły w całym dorzeczu górnej Wisły, a ich wysokość wyniosła od kilku do kilkunastu mm ( max opad – Dolina Pięciu Stawów 17,7 mm).
 
W ciągu najbliższej doby IMGW prognozuje opady: - w zlewniach Soły i Skawy – 5 mm, w zlewniach: Wisły po ujście Sanny, Raby, Dunajca, Nidy, Czarnej Staszowskiej, Wisłoki – 12 mm, w zlewniach Wisłoka i Sanu – 20 mm.
 
Sytuacja hydrologiczna w obszarze działania RZGW Kraków jest kontrolowana na bieżąco.
 
Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie
 
Aktualnie stany wód na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie układają się głównie w strefie stanów niskich i średnich, lokalnie wysokich. Obecnie na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie sytuacja jest stabilna - brak bezpośredniego zagrożenia powodziowego.
 
W ciągu ostatniej doby na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie opady deszczu o sumie dobowej powyżej 20 mm zaobserwowano na 7 stacjach meteorologicznych.
 
W ciągu najbliższej doby w większej części Regionu opady deszczu prognozowane są okresami. W południowej części Regionu spodziewane są opady jednostajne, możliwe jest wystąpienie opadów o natężeniu umiarkowanym. W północnej części Regionu możliwe są lokalnie burze.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: