| Autor: mikolaj

Zakończyło się 27. posiedzenie Senatu

W dniach od 20 do 21 lutego 2013 roku odbyło się 27. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 7 ustaw, do 4 wprowadziła poprawki. Zdecydowała o wniesieniu do Sejmu 4 projektów ustaw, dostosowujących system prawa do wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Zakończyło się 27. posiedzenie Senatu
Z 3 poprawkami Izba przyjęła ustawę o ochronie roślin, uchwaloną przez Sejm 25 stycznia 2013 r. na podstawie projektu rządowego. Zastąpi ona ustawę o takim samym tytule z 2003 r. Nowa ustawa m.in. implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiającą ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów. W ustawie określono zasady wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin, potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do ich stosowania, prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin, gromadzenia informacji o zatruciach środkami ochrony roślin, a także prowadzenia upraw w systemie integrowanej produkcji roślin, w tym rejestracji takiej produkcji. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowała wprowadzenie do ustawy 3 poprawek, jej mniejszość zaś - 33. Zmiany przyjęte przez Izbę przewidują, że w relacjach z organami administracji będzie używany zawsze język polski i dodatkowo, fakultatywnie język angielski.

Zgodnie z wnioskiem Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Senat wprowadził 1 poprawkę legislacyjną do ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowela została uchwalona przez Sejm 25 stycznia 2013 r. z przedłożenia poselskiego. Doprecyzowuje przepis regulujący wyznaczanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta terminu na wnoszenie uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uściśla też przepisy dotyczące wnoszenia uwag do projektu planu miejscowego w formie elektronicznej. Zgodnie z nowelizacją, również uwagi przekazane przy użyciu profilu zaufanego ePUAP lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej będą uważane za wniesione w formie pisemnej.

Senat poparł też 5 zmian zaproponowanych przez Komisję Gospodarki Narodowej oraz Komisją Ustawodawczą i 1 poprawkę, zgłoszoną podczas dyskusji przez senatora Stanisława Iwana, do ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, którą Sejm uchwalił 8 lutego 2013 r. z inicjatywy rządu. Jej celem jest zwalczanie pogłębiającego się problemu zatorów płatniczych. Wprowadzono zasadę, że terminy zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami nie powinny przekraczać 60 dni kalendarzowych, chyba że strony ustalą inny okres i nie będzie to rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela. Przekroczenie 60 dni traktowane będzie jako opóźnienie, pod warunkiem że wierzyciel udowodni, iż okoliczności takiej umowy były rażąco nieuczciwe. Po wypełnieniu zobowiązań umownych wierzycielowi przysługiwać będą odsetki za opóźnienie, w wysokości określonej w ustawie lub uzgodnionej między stronami. W wypadku transakcji między przedsiębiorcami a organami publicznymi przyjęto 30-dniowy termin zapłaty. Oznacza to, że czas uregulowania należnej zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi nie może przekroczyć 30 dni od daty otrzymania faktury lub rachunku. W wypadku skomplikowanych transakcji, złożonych procedur i dużej liczby podmiotów w niej uczestniczących możliwe będzie wydłużenie terminu zapłaty - maksymalnie do 60 dni kalendarzowych pod warunkiem zgody obu stron. Po tym terminie wierzycielowi będą przysługiwać odsetki. Dzięki nowemu przepisowi wierzyciel zyska możliwość pokrycia kosztów poniesionych podczas dochodzenia od dłużnika należności. Będzie to stała rekompensata w wysokości równej 40 euro, naliczana od chwili, gdy wymagalne staną się odsetki za opóźnienie w płatnościach. Przyjmując poprawki, senatorowie zdecydowali, aby za dzień wymagalności świadczenia pieniężnego uważany był również dzień określony w wezwaniu dłużnika do zapłaty dokonanym w postaci elektronicznej, ale pod warunkiem że strony przewidziały w umowie taki sposób składania oświadczeń woli. Na podstawie innej senackiej zmiany w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny, gdy umowa niezgodnie z warunkami określonymi w ustawie określi termin zapłaty dłuższy niż standardowy, zostanie zastosowany taki sam mechanizm określania odsetek jak przy transakcjach, w jakich dłużnikiem jest podmiot publiczny. Senat wprowadził także poprawkę, uwzględniającą, że Narodowy Bank Polski ogłasza średnie dzienne kursy walut obcych wyłącznie w dni robocze. Pozostałe przyjęte zmiany miały charakter redakcyjny.

Izba na tym posiedzeniu zdecydowała także o wniesieniu do Sejmu 4 projektów ustaw. W projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zaproponowano wprowadzenie takich zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla przedsiębiorców, jak w wypadku pracowników. Przyjęto, że jeśli niezdolność do pracy przedsiębiorcy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, to podstawą wymiaru zasiłku będzie pełna zadeklarowana kwota. Dotychczas tą podstawą była wartość deklarowanej kwoty, zmniejszona proporcjonalnie do przepracowanych dni miesiąca.


czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: