| Autor: redakcja1

Spadek cen zbóż w Rosji

Jak informuje SovEcon, ceny pszenicy na wewnętrznym rynku Rosji kontynuują zniżki po realizacji dalszej odsprzedaży ziarna z zapasów interwencyjnych. W ubiegłym tygodniu rząd kraju zdecydował się na rozszerzenie listy regionów uprawnionych do zakupu ziarna z rządowych zapasów co znalazło odzwierciedlenie w spadku cen. W rezultacie jednak niektórzy handlowcy odmawiają płacenia za ziarno po wcześniej ustalonych, wyższych cenach.

Spadek cen zbóż w Rosji
W związku z tym, popyt na ziarno słabnie w oczekiwaniu na dalsze spadki notowań i pojawiające się dalsze możliwości zakupu zbóż z rządowych zapasów interwencyjnych.
 
Według FAMMU/FAPA, od początku lipca minionego roku rosyjski rząd skierował do odsprzedaży 1,81 mln ton zbóż, zmagazynowanych w poprzednich sezonach w ramach przeprowadzonego skupu interwencyjnego. W sumie w całym sezonie 2012/13 sprzedaż ziarna z zapasów interwencyjnych może osiągnąć około 4,5 mln ton.
 
Niemniej jednak roczna konsumpcja pszenicy w tym kraju oscyluje w granicach 30 mln ton, co oznacza miesięczne zużycie w wysokości ponad 2,5 mln ton. Dotychczasowa odsprzedaż z zapasów nie miała większego znaczenia dla kształtowania się cen, zarówno ze względu na stosunkowo niewielkie ilości trafiające w ten sposób na rynek, jak i fakt kierowania ziarna tylko do wybranych regionów, w największym stopniu dotkniętych skutkami ubiegłorocznej suszy.
 
Tempo odsprzedaży wynosiło średnio 130 tysięcy ton pszenicy tygodniowo, co dawało 0,52 mln ton miesięcznie. To jednak zbyt mało, dlatego też Rosja stara się także zwiększyć import głównie z Kazachstanu i Ukrainy. W pierwszej połowie lutego bieżącego roku odnotowano zakupy w wysokości około 180 tysięcy ton. Sprowadzane ziarno pochodziło przede wszystkim z Kazachstanu.
 
W ubiegłym tygodniu średnie ceny pszenicy EXW klasy 3 i 4 w europejskiej części kraju obniżyły się odpowiednio o 175 rubli i 150 rubli za tonę do 11 500 rubli (380 USD) – poinformował SovEcon. Pszenica paszowa potaniała o 125 rubli za tonę do 11 150 rubli/tonę, a jęczmień – o 100 rubli do 9 500 rubli za tonę. Według instytutu badań rynkowych IKAR, pszenica konsumpcyjna w południowej części kraju kosztowała ostatnio 10 500 – 11 000 rubli za tonę, tj. a zatem o 500 rubli za tonę mniej niż tydzień temu. Ceny zakupu kukurydzy kształtowały się z kolei w przedziale od 9 000 do 9 300 rubli za tonę (na bazie CPT) wobec 9 300-9 500 rubli za tonę tydzień wcześniej.
 


Tagi:
źródło: