I wiesz, co jesz - czosnek

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści. Bohaterem dzisiejszego odcinka jest czosnek. Tekst został do nas nadesłany przez jednego z naszych czytelników. Dziękujemy i prosimy o więcej.

I wiesz, co jesz - czosnek
Dobroczynne działanie czosnku na układ oddechowy jest szczególnie widoczne w przypadku leczenia po (albo zamiast) antybiotykoterapii, czosnek działa bowiem bakteriobójczo. Ponadto pomaga on na ból gardła, infekcje ucha, pleśniawki i katar. Czosnek zmniejsza wydzielanie flegmy.

Na układ pokarmowy i trawienny czosnek także ma działanie dodatnie. Przede wszystkim niszczy pasożyty układu pokarmowego. Ponadto pomocny jest w leczeniu przewlekłych nieżytów żołądka oraz chorobach wątroby i dróg żółciowych. Działa bowiem żółciotwórczo i zółiopędnie. Pomaga doraźnie na zgagę i wzdęcia. Czosnek pobudza trzustkę do produkcji insuliny, czym obniża stężenie glukozy we krwi.

Czosnek stosowany jest także na uporczywe bóle głowy i bezsenność, a także w leczeniu ran i ropni.

Czy zatem spożywanie czosnku może mieć negatywne działanie? Warto pamiętać, iż czosnku nie powinny spożywać osoby o niskim ciśnieniu krwi i niskim poziomie cukru we krwi, kobiety w ciąży i matki karmiące. Czosnek jest dość ciężkostrawny i drażni błony śluzowe układu pokarmowego, dlatego też nie powinien być konsumowany przez osoby cierpiące na ostry nieżyt żołądka i jelit.

No i ten zapach… Jeśli jest tak drażniący, że nie możesz go znieść to są na to sposoby. Pierwszym z nich jest przegryzanie ząbku czosnku: zieloną pietruszką, korzeniem pietruszki, jabłkiem, surowym bobem lub ziarenkami palonej kawy. Można też sięgnąć po czosnek liofilizowany lub kapsułkowany. Czosnek suszony lub sproszkowany można dodawać do różnych potraw. Jednak najlepszy, najbardziej skuteczny jest ten nieprzetworzony, świeżo rozdrobniony.

Poniżej przedstawiam wybrane przepisy, w których wykorzystuje się czosnek

Krewetki zapiekane z czosnkiem i natką pietruszki
Składniki na  4 porcje:

• 20 dużych krewetek Black Tiger
• 4 ząbki czosnku pokrojone na cieniutkie plasterki
• 8 pomidorków koktajlowych (opcjonalnie)
• 1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
• 4 pełne łyżki masła
• pieczywo (po opieczeniu w tosterze grzanki można posmarować kawałkiem obranego czosnku
• kawałki cytryny do skropienia


Przygotowanie:
Surowe krewetki rozmrozić i obrać - jeśli mają pancerze - pozostawiając sam ogonek. Krewetki naciąć nożem wzdłuż tułowia i usunąć ciemne jelito (czarna nitka ciągnąca się wzdłuż tułowia). Opłukać i dokładnie osuszyć. Ugotowane krewetki wystarczy rozmrozić i osuszyć. Piekarnik nagrzać do 220 stopni. Krewetki ułożyć w małych naczyniach żaroodpornych lub jednym większym naczyniu, dodać czosnek, pokrojone pomidorki koktajlowe i natkę pietruszki. Doprawić solą i położyć na wierzch kawałki masła. Zapiekać przez około 6 - 7 minut (drobniejsze krewetki krócej). Podawać prosto z naczynia skrapiając sokiem z cytryny i maczając grzanki w powstałym sosie maślanym.

czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: