Koniunktura w rolnictwie. Poprawa rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej

Zwiększenie się cen skupu podstawowych produktów rolniczych, która nastąpiła w maju i czerwcu br., po utrzymującym się od połowy 2014 r. trendzie zniżkowym, doprowadziło do wyraźnej poprawy rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej - stwierdza Jadwiga Seremak-Bulge w najnowszym wydaniu Rynku Rolnego.

Koniunktura w rolnictwie. Poprawa rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej
Zadecydował o tym wzrost cen skupu większości zbóż, trzody chlewnej oraz ziemniaków, który nie zdołał jednak skompensować spadków cen skupu mleka, bydła, drobiu oraz pszenicy. Głęboki spadek cen koszyka skupu w roku gospodarczym 2014/15 spowodował, że pomimo ich wzrostu w latach 2011/12-2012/13 ceny podstawowych surowców rolniczych zmalały w 5-leciu 2011/12- 2015/16 nominalnie o 7,4%, a realnie o 10,6%. Skumulowany wskaźnik nożyc cen dla tego okresu wyniósł więc 90,2 punktu. Oznacza to, że rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej pogorszyły się, a spadki cen podstawowych surowców rolniczych w tym okresie były wyraźnie głębsze niż cen środków produkcji.
 
Mniejsze ceny skupu podstawowych surowców rolniczych w roku gospodarczym 2015/2016 towarzyszyły nieznacznemu wzrostowi cen detalicznych żywności, które po ich zniżce w roku 2015 podniosły się w porównaniu z czerwcem 2015 r. o 0,3%, przy spadku ogólnego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,9%. Nastąpił więc powrót do wzrostu cen detalicznych żywności, ale ich dynamika była minimalna.
 
Silna podwyżka cen detalicznych żywności - wyprzedzająca inflację w sezonie 2011/2012 spowodowała jednak, że w całym omawianym okresie żywność na poziomie detalu zdrożała nominalnie o 4,1%, a realnie o 0,6%, przy inflacji wynoszącej 3,6%.
 
Wzrost ten był dużo niższy od wynagrodzeń w sferze przedsiębiorstw, które w roku gospodarczym 2015/2016 zostały podniesione o 4,8%, a w całym 5-leciu o 17,1%. rzeczywista zwyżka wynagrodzeń w tym czasie wyniosła więc odpowiednio 5,8 i 13,1%. Siła nabywcza wynagrodzeń kolejny po raz sporo się zwiększyła. Przy stopniowej poprawie sytuacji na rynku pracy i zmniejszeniu się bezrobocia stanowi to dobry prognostyk na przyszłość, który powinien przyczynić się do wzrostu popytu na żywność, mimo niskiej elastyczności zapotrzebowania. Potwierdza to zwiększająca się sprzedaż żywności, której dynamika w ostatnich miesiącach przewyższa dynamikę handlu łącznie.
 
W ocenie Jadwigi Seremak-Bulge, rosnące zapotrzebowanie krajowe na żywność może przełożyć się na przyspieszenie zwyżki cen żywności w drugiej połowie roku, choć z uwagi na trwające trudności wywozowe spowodowane utrzymującą się na wielu globalnych rynkach rolno-żywnościowych dekoniunkturą oraz przedłużającym się rosyjskim embargiem na przywóz żywności z EU wzrost ten nie powinien być za duży. Mimo dynamicznego zwiększenia się cen żywności w 2011/2012 r. nominalny wzrost cen detalicznych żywności w całym 5-leciu był w granicy 4,1% i wyprzedził inflację o 0,6%. Żywność rzeczywiście w tym czasie zdrożała o 0,6%, podczas gdy surowce rolnicze potaniały nominalnie o 7,4%, a realnie o 10,6%. Obniżył się więc udział cen skupu w cenach detalicznych żywności.
 
W sezonie 2015/2016 wzrosły ceny skupu wielu surowców rolniczych, w tym głównie zbóż paszowych, ziemniaków oraz trzody chlewnej. Tańsze było przede wszystkim mleko, a w mniejszym stopniu również bydło i pszenica.


Tagi:
źródło: