| Autor: redakcja6

Perspektywy biogazowni rolniczych

Produkcja bogatego w metan gazu z wykorzystaniem bakterii odbywa się na świecie od miliardów lat. Jednak dopiero od niedawna zostaje wykorzystywana przez ludzi na własne potrzeby.

Perspektywy biogazowni rolniczych
 
Rozwój instalacji biogazowych w Polsce ma na celu wzrost zaopatrzenia w energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Zyskają na tym nie tylko gospodarstwa domowe, ale również miasteczka i wsie oraz podmioty gospodarcze, do których dostarczony zostanie biogaz rolniczy. Powstałe instalacje do produkcji OZE wpłyną na wzrost dochodów rolników poprzez wykorzystanie pozostałości przemysłu rolno-spożywczego. Ponadto nie przyczynią się do zniszczeń w środowisku naturalnym. Szacuje się, że dzięki biogazowniom możliwe będzie zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w wysokości 3,4 mln ton rocznie.
 
W ocenie ekspertów, w Polsce może zostać wytworzone około 1,7 mld metrów sześciennych biogazu rocznie. Po oczyszczeniu produkt ten mógłby pokryć około 10% zapotrzebowania na gaz bądź też w całości zabezpieczyć potrzeby odbiorców z terenów wiejskich oraz dostarczyć dodatkowo 125 tys. MWh energii elektrycznej i 200 tys. MWh energii cieplnej.
 
Problemem są jednak wysokie koszty inwestycyjne. Nakłady niezbędne do budowy jednej biogazowni rolniczej (wraz z instalacją oczyszczającą) wytwarzającej rocznie około 3,5-3,8 mln metrów sześciennych biogazu wahają się w granicach 10-15 mln zł. Wolno rosnące zainteresowanie takimi instalacjami na terenie Polski jest również wynikiem wymagań związanych z: odpowiednią ilością zwierząt, nowymi trendami w rolnictwie, leczeniem chorych zwierząt antybiotykami (co może być szkodliwe dla bakterii fermentacyjnych), dodatkowym ogrzewaniem w czasie zimy, a także brakiem informacji, niską świadomością ekologiczną oraz brakiem motywacji.

 



Tagi:
źródło: