Wzrost światowych cen przetworów mleczarskich

Jak zauważa Bank BGŻ, w kwietniu 2013 roku światowe ceny przetworów mleczarskich w dalszym ciągu wzrastały, co potwierdza światowy indeks cen artykułów mleczarskich sporządzony przez FAO.

Wzrost światowych cen przetworów mleczarskich
 
Tylko w kwietniu indeks ten zwiększył się aż o 15% w relacji miesięcznej, co dało wynik 258,8 punktu. W porównaniu do średniej z lat 2002-2004 to blisko 159% zwyżka. Taki stan rzeczy jest ściśle związany z gwałtownym spadkiem produkcji mleka w Nowej Zelandii, która spowodowana suszą, która utrzymuje się od lutego bieżącego roku.
 
W związku z brakiem rynkowych zapasów artykułów mlecznych, które pokryłyby chwilowy niedobór podaży mleka, ceny produktów mlecznych notowane w portach Oceanii silnie wzrosły, przede wszystkim w odniesieniu do pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku (PMP i OMP).
 
Jak wynika z danych zebranych przez DairyCo w minionym miesiącu OMP w portach Nowej Zelandii podrożało o 39% w relacji miesięcznej do 5394 USD/t, a PMP o 32% do 5550 USD/t. Niemniej jednak w USA oraz Unii Europejskiej zmiany cen nie były już tak silne, chociaż w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych sięgały maksymalnie 6% w porównaniu do pełnego mleka w proszku. Wraz z końcem maja kończy się sezon w Nowej Zelandii i produkcja mleka będzie prawdopodobnie wyższa niż w roku poprzednim.
 
W niektórych państwach Unii Europejskie ze względu na cieplejszy kwiecień produkcja tego surowca była na poziomie zbliżonym do lat poprzednich z wykluczeniem minionego roku, kiedy zanotowano spadek.
 
Te wszystkie czynniki mogą się do tego, że presja na wzrosty cen zmniejszy się, co już jest powoli widoczne. Zdaniem USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) w pierwszej połowie maja tego roku OMP w portach Oceanii potaniało średnio o ponad 10% względem końca kwietnia do 4200-5200 USD/t, natomiast PMP o 8% do 4800-5500 USD/t. Ceny masła obniżyły się o 5% do 4200-4600 USD/tonę.
 
Zapowiedzią ewentualnych obniżek cen przetworów mleczarskich są też wyniki aukcji kontraktów terminowych organizowanych przez Fonterrę na platformie GlobalDairyTrade. W dniu 1 maja 2013 roku ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) spadły o 9,5% wobec połowy kwietnia (średnia dla wszystkich kontraktów), pełnego (PMP) o ponad 10%, a masła o prawie 6%.
 
Ponadto notowania artykułów mlecznych w przypadku dalszych kontraktów, czyli II połowa roku kształtowały się na niższych niż w kontrakcie lipcowym poziomie, co może sugerować, że kupujący oczekują dalszych spadków cen – podkreśla Bank BGŻ.
 


Tagi:
źródło: