| Autor: redakcja

Szarek komośnik znowu na plantacjach

W rejonach kontraktacyjnych Cukrowni Werbkowice i Cukrowni Krasnystaw od połowy kwietnia nasilają się problemy uszkodzeń wschodzących buraków cukrowych spowodowanych żerowaniem szarka komośnika. Największe nasilenie obserwuje się na trenie gminy Dołhobyczów i Strzyżów. Sprzyja temu słoneczna pogoda.

Szarek komośnik znowu na plantacjach
Foto: Szarek komośnik

 

W tym roku od początku sezonu podjęte zostały działania mogące pomóc w walce ze szkodnikiem. Służby surowcowe cukrowni Werbkowice i Krasnystaw umieściły na plantacjach (wcześniej na buraczyskach) pułapki feromonowe, w które chwytane są szkodniki. Pułapki te pozwalają na odłowienie części osobników, dzięki czemu dochodzi do stopniowego ograniczania populacji. Stanowią one także istotną informację o skali zagrożenia występującego na  plantacji. Ponadto cukrownie umożliwiły zaopatrzenie w feromony plantatorom, którzy samodzielnie zdecydowali się ustawić  pułapki na plantacjach. Jednak należy pamiętać, że pułapki feromonowe są narzędziem wspomagającym ochronę plantacji i nie zastąpią ochrony chemicznej. Dlatego po stwierdzeniu obecności szkodników należy stosować zabiegi chemiczne. 
 

Do ochrony chemicznej plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem, aktualnie zarejestrowane są insektycydy: Karate Zeon 050 CS posiada rejestrację stałą, natomiast Proteus 110 OD i Cyperkill Max 500 EC uzyskały zezwolenie czasowe obowiązujące do dnia 12.07.2019 r.
 
Karate Zeon 050 CS 
Substancja aktywna: lambda-cyhalotryna 50 g/l. Zalecana dawka: 0,2 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.
 
Proteus 110 OD 
Substancje aktywne: tiachlopryd 100 g/l, deltametryna 10 g/l. Zalecana dawka: 0,5 – 0,75 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.

Cyperkill Max 500 EC 
Substancja aktywna: cypermetryna 500 g/l. Zalecany w dawce 0,05 l/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.
 



Tagi:
źródło: