| Autor: redakcja1

Susza przyczyną wzrostu cen przetworów mlecznych w Nowej Zelandii

Dnia 19 marca 2013 roku na otwartej po raz 88 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT), odnotowano dynamiczne wzrosty cen wszystkich przetworów mlecznych poza koncentratem białek mlecznych – informuje FAMMU/FAPA.

Susza przyczyną wzrostu cen przetworów mlecznych w Nowej Zelandii
Najbardziej dynamiczne zwyżki dotyczyły pełnotłustego mleka w proszku (PMP), gdzie średnia cena dla wszystkich produktów dla ogółu kontraktów terminowych osiągnęła poziom 4,68 tys. USD/t, o 11,1% wyższy względem poprzedniego przetargu. Cena ta jest mniejsza już tylko o 143 USD/t (-3%) od rekordowej (4,83 tys. USD/t), odnotowanej na początku marca 2011 roku.
 
Natomiast najmniejszy wzrost odnotowano w przypadku kazeiny, której ceny (spotowe i ze wszystkich kontraktów terminowych) były o 3,1% większe niż przed dwoma tygodniami i osiągnęły poziom 9,24 tys. USD/t.
 
Bardziej dynamiczny wzrost dotyczył cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), które sprzedawane było o 7,7% drożej niż na poprzednim przetargu (średnio po 4,05 tys. USD/t). Za tonę tego przetworu mlecznego płacono zatem średnio o 458 USD więcej niż przed miesiącem.
 
W tym samym czasie średnie ważone ceny jednej tony PMP wzrosły względem poprzedniej aukcji o 19% (+818 USD) do niemal 5,12 tys. USD/t. Tym samym pełnotłuste mleko w proszku wciąż było sprzedawane po cenie wyższej niż proszek odtłuszczony. Różnica cen wzrosła do 1066 USD/t, a warto przypomnieć, że jeszcze na początku ubiegłego miesiąca to proszek odtłuszczony osiągał wyższe ceny na aukcjach platformy handlowej GlobalDairyTrade. Obserwowana, druga z rzędu bardzo dynamiczna zwyżka cen PMP w ciągu kilku tygodni została wywołana przez rosnący niepokój wśród kupujących co do wypełnienia kontraktu.
 
Trwająca susza w Nowej Zelandii i sezonowe osłabienie produkcji mleczarskiej w Europie doprowadziły do obaw o problemy z dostępnością proszku. Na ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano także dynamiczną (niemal 13%) zwyżkę cen sera cheddar. Średnia ważona cena tego sera osiągnęła poziom 4,32 tys. USD/t i była najwyższa od lipca 2011 r. kiedy ser ten wprowadzono do sprzedaży na platformie handlowej – informuje FAMMU/FAPA.
 


Tagi:
źródło: