Nowa polityka spójności UE: 325 mld euro na inwestycje w regiony

Najważniejsze zasady i rozporządzenia wdrażające politykę spójności Unie Europejskiej, w latach 2014-2020, zostały przyjęte przez Parlament w środę, 20 dnia listopada 2013 roku. W kompromisowym porozumieniu zawartym z Radą, po ponad roku trudnych negocjacji, posłowie utrzymali znaczące fundusze dla regionów UE, pozwalające im inwestować, na korzystniejszych dla nich zasadach. Ograniczona została też biurokracja potrzebna do uzyskania finansowania, tak potrzebnego w czasach kryzysu.

Nowa polityka spójności UE: 325 mld euro na inwestycje w regiony

Europejski Fundusz społeczny - narzędzie UE wspomagające zatrudnienie


- Europejski Fundusz Społeczny (EFS) jest narzędziem wspomagającym zatrudnienie, umożliwiającym obywatelom UE, szczególnie młodym ludziom, rozpoczęcie, utrzymanie i powrót do pracy - powiedziała odpowiedzialna za sprawozdanie o Funduszu Społecznym, Elisabeth Morin-Chartier (EPP, FR).

Posłowie włożyli dużo wysiłku w walkę z ubóstwem poprzez integrację rynku pracy, przeznaczając, co najmniej 20% środków, jakimi dysponuje EFS, w każdym państwie członkowskim, na ten cel. EFS będzie także wspierali walkę z bezrobociem wśród ludzi młodych, ponieważ, co najmniej, 3 miliardy euro, z EFS, są przeznaczone na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Minimalny udział EFS w funduszach polityki spójności, wynosi 23,1%.

Rozporządzenie o wspólnych przepisach dotyczących funduszy UE zostało przyjęte 479 głosami za, przy 126 głosach przeciw i 85 wstrzymujących się.

Rozporządzenie o Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego zostało przyjęte 605 głosami za, przy 34 głosach przeciw i 54 wstrzymujących się.

Rozporządzenie o Funduszu Spójności zostało przyjęte 617 głosami za, przy 39 głosach przeciw i 31 wstrzymujących się.

Rozporządzenie o Europejskiej Współpracy Terytorialnej zostało przyjęte 629 głosami za, przy 25 głosach przeciw i 35 wstrzymujących się.

Rozporządzenie o Europejskim Ugrupowaniu Współpracy Terytorialnej zostało przyjęte 630 głosami za, przy 28 głosach przeciw i 33 wstrzymujących się.

Rozporządzenie o Europejskim Funduszu Społecznym zostało przyjęte 579 głosami za, przy 33 głosach przeciw i 72 wstrzymujących się.



Tagi:
źródło: