Uwagi KRIR dot. ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW

Odpowiadając na pismo resortu rolnictwa, przy którym przesłano projekt ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 – Zarząd KRIR przekazał stanowisko samorządu rolniczego dotyczące w/w projektu. Na łamach Gospodarz.pl prezentujemy uwagi KRIR do projektu ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW.

Uwagi KRIR dot. ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW

7. Do art. 54 ust. 2 pkt.1 oraz art. 56 ust. 1 pkt 4 w brzmieniu:


„Art. 54.2. Na listę doradców wpisuje się osobę fizyczną, która:

„Art.56.1.4. Osoba wpisana na listę doradców jest skreślana z tej listy na jej żądanie lub w przypadku niezdania egzaminu uzupełniającego, lub skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.”

Przy takim zapisie mogą zostać poszkodowane osoby, które popełnią niewielkie przestępstwa niezwiązane z pracą zawodową i nie mające wpływu na jej wykonywanie. Należałoby tu raczej doprecyzować jakie konkretnie rodzaje przestępstw umyślnych wykluczają wykonywanie zawodu doradcy rolniczego a nie od razu z góry przekreślać wszystkich, którzy zostaną skazani w rozumieniu tak zapisanego przepisu. Tym bardziej, że mówimy nie o prowadzeniu podmiotu doradczego a samej pracy w charakterze doradcy rolniczego.

8. Do art. 55 ust. 1 pkt. 3 w brzmieniu:

„Art. 55.1.3. Ogłoszenie o szkoleniu podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej CDR w terminie 14 dni przed dniem rozpoczęcia tego szkolenia”.

Okres 14 dni jest zbyt krótki powinien wynosić przynajmniej 30 dni.

9. Do art.59. ust 1.

Jednostki realizujące zadania KSOW w poszczególnych województwach wymienione w ust. 3 należałoby zdefiniować w art. 2 - podobnie jak jednostkę koordynującą działania KSOW.

Ponadto, wydaje się niecelowe powołanie się w art. 59 ust. 1 pkt. 3 i 4 projektu, wyłącznie na lit. d art. 54 ust. 2 rozporządzenia 1305/2013, która odnosi się tylko i wyłącznie do wspierania innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich. Tworzenie sieci kontaktów KSOW zgodnie z tymi przepisami ma na celu wspieranie tworzenia pomostów między najnowszą wiedzą badawczą i technologią a rolnikami, zarządcami lasów, społecznościami wiejskimi, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i usługami doradczymi.

Dlatego też, niezbędne jest dopisanie w pkt. 3 oprócz wojewódzkich ODR także Izb Rolniczych. Proponujemy również w pkt. 4 ustanowić jako jednostkę koordynującą realizację zadań KSOW - CDR we współpracy z KRIR. Izby rolnicze w PROW 2014-2020 (w wersji notyfikowanej do KE) są imiennie wymienione jako beneficjent w wielu poddziałaniach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”. Brak samorządu rolniczego w art. 59 ust 1 pkt. 3 i 4 - prawnego reprezentanta rolników i mieszkańców obszarów wiejskich jako jednostek realizujących i KRIR jako koordynującej realizację zadań KSOW w projekcie ustawy, zwłaszcza w obszarze EPI - jest niedopuszczalna.

Niezależnie od powyższego, w świetle ust. 1 pkt. 3 i 4 niezrozumiały wydaje się ust. 4 w art. 59 stanowiący delegację dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który w drodze rozporządzenia może upoważnić fundację, do pełnienia funkcji jednostki centralnej. Istnieje pytanie jaka zależność będzie między jednostką centralną (która nie jest również wymieniona w słowniku w art. 2 przedmiotowego projektu ustawy) do jednostki koordynującej.

10. Do art. 71 w brzmieniu:

„Art. 71. Osobę, która w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy była wpisana na listę prowadzoną na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy, o której mowa w art. 66, dyrektor CDR wpisuje, na jej wniosek, na listę doradców niezwłocznie po wejściu w życie niniejszej ustawy, jeżeli spełnia warunki określone w art. 51 ust. 2 pkt 1 i 4.”

Zachodzi wątpliwość, czy nie wystąpił błąd formalny, bowiem taki przepis występuje w art. 54.



Tagi:
źródło: