Uwagi KRIR dot. ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW

Odpowiadając na pismo resortu rolnictwa, przy którym przesłano projekt ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 – Zarząd KRIR przekazał stanowisko samorządu rolniczego dotyczące w/w projektu. Na łamach Gospodarz.pl prezentujemy uwagi KRIR do projektu ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW.

Uwagi KRIR dot. ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW

3.Do art. 28 ust. 4 w brzmieniu:
 

„4. Odwołanie od decyzji administracyjnej w sprawie przyznania pomocy:

  1. rozpatruje się w terminach dwóch miesięcy od dnia otrzymania odwołania;
  2. nie wstrzymuje jej wykonania.”.
  3. nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;”

Podmioty, w tym rolnicy ubiegający się o środki z Programu mają zazwyczaj 14 do 30 dni na odwołanie od decyzji, zatem dlaczego ich odwołania mają być rozpatrywane w terminie 2 miesięcy. Jest to w mojej ocenie okres zbyt długi.Projektodawca wykorzystując obecne doświadczenie instytucji wdrażającej już na etapie tworzenia przepisów proponuje, aby termin odwoławczy wynosił dwa miesiące, a nie jak w przypadku regulacji wynikających z przepisów kodeksu cywilnego – 30 dni, co zmniejszy wg niego koszty prowadzonych postępowań w zakresie informowania stron o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy. Powyższa regulacja może spowodować brak zadowolenia wszystkich stron postępowania, pomimo że organ wg obowiązujących przepisów dysponował możliwością jego przedłużenia, co też czynił.

Ponadto, wprowadzono niniejszym dokumentem regulacje umożliwiające ARiMR podejmowanie w jednej decyzji kilku rozstrzygnięć, co nie jest dobrym rozwiązaniem.

4. Do art. 32 w brzmieniu:

„Decyzja administracyjna w sprawie przyznania pomocy w ramach działań, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 8 i 10-12, jest wydawana w terminie do dnia 1 marca roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie pomocy.”

Okres na wydanie decyzji należało by zmienić, rolnik ma spełniać wymogi przez cały rok kalendarzowy (od 1.01 do 31.12) zatem do 31 stycznia a maksymalnie do końca lutego w sytuacjach gdzie nie toczy się żadne postępowanie odwoławcze czy też administracyjne decyzje dla producentów rolnych powinny zostać wydane by nie wydłużać okresu do wypłaty środków.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: