| Autor: redakcja1

Spadki cen kurcząt brojlerów. Kurczęta najtańsze od stycznia 2011 r.

Na rynku unijnym, w tym w Polsce notuje się spadki cen kurcząt brojlerów - zauważają analitycy BGŻ BNP Paribas.

Spadki cen kurcząt brojlerów. Kurczęta najtańsze od stycznia 2011 r.
Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"

Ceny kurcząt brojlerów

Jak wynika z danych MRiRW od połowy października br. w trakcie ośmiu tygodni ceny kurcząt brojlerów na rynku polskim zmalały o 11% - 0,40 zł do 3,10 zł/kg (7-13.12.2015). Za kg żywca trzeba obecnie zapłacić o 11,5% mniej niż przed rokiem. Co więcej, jest to też najniższy poziom cen od stycznia 2011 r.

Taki trend obserwowany jest również na rynku unijnym. Przy czym dane KE wskazują, że ceny drobiu wykazują tendencje spadkowe już od połowy września tego roku. W czasie trzynastu tygodni zmniejszyły się one o 6,7%. Zniżki cen w UE nie są więc tak głębokie, jak ma to miejsce w Polsce.

Jak wskazują analitycy, szczególną sytuację w Polsce pokazuje też analiza kształtowania się cen. W okresie ostatnich pięciu lat, od połowy października od drugiego tygodnia grudnia, ceny kurcząt brojlerów malały na rynku krajowym o 0,21 zł. W związku z tym, obserwowane w tym roku zniżki cen w sumie o 0,40 zł/kg, są znacznie większe.

Taka sytuacja związana jest ze sporą podażą surowca na rynku UE, co przyczynia się do pogorszenia się stosunku popytowo-podażowych. Na rynku wieprzowiny notuje się wyraźne spadki cen, co też pośrednio wywiera presję na ceny drobiu.

Dane Eurostat wskazują, że w trakcie pierwszych dziewięciu miesięcy br. uboje kurcząt w Polsce zwiększyły się w obrębie roku o 11%. Ta dynamika była szczególnie wysoka w I kw. br., czyli 16% w skali roku. Niemniej cały czas obserwujemy utrzymanie się wysokiego tempa zwyżki produkcji. W III kw. br. było ono w granicy 9%.

Wysoki eksport drobiu

Niemniej jednak, produkcja drobiu była wspierana przez utrzymującą się wysoką dynamikę wzrostu wywozu nieprzetworzonego mięsa drobiowego. Sprzedaż tego mięsa z Polski na rynkach zagranicznych w pierwszych dziewięciu miesiącach br. Zwiększyła się o 14% do poziomu 671 tys. t. Była ona napędzana przez 23% wzrost wywozu surowca na rynki pozaunijne. Cały czas rośnie też sprzedaż na rynek wspólnotowy. W analizowanym czasie wysłano o 12% więcej nieprzetworzonego mięsa drobiowego na rynek UE niż przed rokiem. Jak można wnioskować po systematycznym spadku cen żywca, w dalszym ciągu utrzymuje się spora ilość surowca na rynku krajowym.

Omawiając sytuację na rynku drobiu należy też wspomnieć o pogarszającym się stosunku cen żywca do cen paszy. Dla zilustrowania w październiku za 1 kg żywca można było zakupić 2,89 kg paszy grower/finisher, w listopadzie br. było to już jedynie 2,58.

Producenci kurcząt brojlerów są aktualnie w dosyć trudnej sytuacji, gdyż dynamiczny wzrost produkcji wywiera znaczną presję na obniżki cen. Zdaniem ekspertów BGŻ BNP Paribas, taka sytuacja może utrzymać się również na początku 2016 r. i ceny żywca pozostaną na niewysokich poziomach.



Tagi:
źródło: