| Autor: redakcja1

Drzewa ciekawe, bo niedoskonałe

Róże, brewki czy guzy takie nietypowe znamiona „zdobią” także drzewa. Leśnicy pracujący w terenie potrafią je wszystkie „wyczytać" z drzewa.

Drzewa ciekawe, bo niedoskonałe
Na drzewach można również zauważyć guzy. W przypadku drzew guzy to nic innego jak wypukłość zakrywająca zarośnięty sęk. Guz może wystąpić w drewnie wszystkich gatunków drzew. Wielkość guza stanowi podstawę do oceny wymiarów i głębokości zalegania zarośniętego sęka. Im większa jest długość podstawy guza i im niższa jego wysokość, tym sęk zalega głębiej.
 
Niektóre drzewa noszą także swoje blizny. Świadczą one o różnych przebytych urazach. Pęknięcie, biegnące czasami niemalże na całej długości pnia drzewa, w postaci szczeliny i zwężające się ku środkowi pnia może być pęknięciem mrozowym, które powstało w wyniku poddania się drzewa na działanie bardzo niskich temperatur. Najniższe temperatury panują w lesie tuż przed nastaniem świtu (ok. godz. 4 nad ranem). Gdy pęka drzewo roznosi się głośny huk. Powstałe pęknięcie zostanie, w postaci zagojonej blizny, już na zawsze. Takie głębokie rany tworzą się czasem również na skutek uderzenia pioruna lub obtarcia pnia poprzez upadające, sąsiednie drzewo.
 
Kolejnym charakterystycznym wyróżnikiem niektórych okazów jest bycie twardzielem. Drzewa dzielą się na twardzielowe i beztwardzielowe, np. buk, grab, brzoza, olcha, osika, klon, jawor. Fałszywa twardziel występuje wyłącznie u tych gatunków, które tej „prawdziwej" twardzieli nie posiadają. Niektóre drzewa tworzą sztuczną twardziel, przebarwiając swoje drewno od barwy jasnożółtej przez jasnoróżową do czerwono-brunatnej. Można to zaobserwować na czole ściętej kłody w miejscu od rdzenia do zewnątrz. Taka fałszywa twardziel, ponieważ nie musi pokrywać się z przebiegiem słojów rocznych, może przybierać różne kształty.
 
Te opisane specyficzne cechy są uznawane za wady drewna, to jednak przypominają, że w przyrodzie nie ma rzeczy idealnych i nie nadal nie udaje się wszystkiego przewidzieć.


Tagi:
źródło: