| Autor: redakcja1

LP chcą przywrócić dropia

W tym roku Lasy Państwowe rozpoczęły projekt reintrodukcji dropia zwyczajnego. Ostatnie dzikie dropie wyginęły w Polsce pod koniec lat 80. ubiegłego wieku.

LP chcą przywrócić dropia
Drop jest jednym z najcięższych gatunków ptaków zdolnych do aktywnego lotu. Samce osiągają masę nawet 16-18 kg, są cięższe nawet od łabędzi niemych. Samice są lżejsze i znacznie mniejsze, gdyż ważą zaledwie 4-6 kg.
 
Ptaki te preferują rozległe tereny otwarte. Jednak wraz ze przekształceniami krajobrazu i siedlisk spowodowanymi intensyfikacją, mechanizacją i chemizacją rolnictwa, a także powstawaniem monokultur upraw, zagęszczaniem sieci linii energetycznych, transportu kolejowego oraz rolnictwa, coraz trudniej mogły znaleźć dla siebie optymalne warunki. Tym bardziej, że jest to gatunek mało plastyczny ekologicznie i trudno przystosowuje się do nowych warunków środowiska. To skutkowało drastycznym spadkiem liczebności, w efekcie całkowitym zanikiem krajowej populacji.
 
Problemem stało się również kłusownictwo oraz wzrost liczebności populacji lisa.
 
Natomiast z zaleceń Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) dotyczących reintrodukcji wynika, że wsiedlać osobniki można, kiedy przyczyny wyginięcia zostały wyeliminowane.

Z uwagi, że potencjalne siedliska nie znajdują się w zarządzie Lasów Państwowych, będzie niezbędna ścisła współpraca z właścicielami gruntów, rolnikami i zarządcami infrastruktury. Do osiągnięcia tego celu konieczne będzie wybranie obszaru, w którym antropogeniczne zagrożenia nie będą występować, a te naturalne, jak drapieżnictwo, zostaną zminimalizowane.

 
W 2026 r., na podstawie osiągniętych rezultatów i zdobytych doświadczeń, będzie można odpowiedzieć na pytanie, czy projekt będzie kontynuowany.
 
Jeżeli hodowla będzie przebiegała pomyślnie, a znaczne obszary odpowiednich siedlisk zostaną przygotowane, to reintrodukcja wejdzie w drugi etap polegający na przywracaniu tego gatunku do środowiska.
 
Nadzieją jest znaczna populacja dropia w Brandenburgii (ponad 230 osobników), która może w przyszłości wzmacniać tę, która powstanie po polskiej stronie granicy.
 
Partnerami projektu, oprócz wspominanych Uniwersytetu Zielonogórskiego, LBG Kostrzyca, Nadleśnictwa Świebodzin i ZOO w Warszawie, są także Park Narodowy „Ujście Warty”, Liga Ochrony Przyrody oraz jednostki DGLP.


Tagi:
źródło: