| Autor: redakcja1

Szkodniki pierwotne sosny

Pierwsze przymrozki to dla leśników sygnał, iż pora zacząć coroczne jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny. Wszystko po to, by ocenić zagrożenie i uchronić las przed szkodami, jakie te owady są w stanie wyrządzić.

Szkodniki pierwotne sosny
Bardziej odporne na gradacje są drzewostany mieszane. W takim ekosystemie owady nie mają dużej możliwości na rozprzestrzenienie, gdyż drzewa iglaste, na których żerują rosną w sąsiedztwie innych gatunków, głównie liściastych. W takim lesie więcej jest też organizmów, które żywią się owadami. Poczynając od bakterii, grzybów, przez owady pasożytnicze i drapieżne po borsuki, dziki i najważniejsze – kilkanaście gatunków owadożernych ptaków.
 
Zatem im bardziej różnorodny skład gatunkowy drzewostanu i podszytu, tym zagrożenie można uznać za mniejsze. Takie „przemieszane” drzewostany są wyłączone z poszukiwań. Powierzchnie, na których poszukuje się szkodników są zakładane w drzewostanach o zwiększonym ryzyku wystąpienia gradacji.
 
By do podobnych klęsk, jak ta w latach 20. ubiegłego wieku nie dochodziło, leśnicy przebudowują monokultury, urozmaicają skład gatunkowy i wiekowy, dostosowując do wymogów siedliskowych. To nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia gradacji, ale i wzbogaca bioróźnorodność danego obszaru.
 
Podczas jesiennych poszukiwań leśnicy wypatrują nie tylko strzygoni choinówki. Pod określeniem szkodników pierwotnych sosny kryje się cała grupa owadów mogąca atakować zdrowe drzewostany sosnowe. Zaliczamy do nich także poprocha cetyniaka, zawisaka borowca i barczatkę sosnówkę (są to motyle). Jednak nie tylko one mogą być groźne. Na czarną listę trafiły również błonkówki - osnuja gwiaździsta oraz boreczniki.
 
Poszukiwania polegają na rozgarnięciu ściółki aż do warstwy gleby mineralnej i zebraniu owadów. Wykonuje się to na stałych, wyznaczonych powierzchniach kontrolnych w drzewostanie potencjalne zagrożonym. Do poszukiwań wyznacza się dziesięć drzew na powierzchni w kształcie prostokąta. Owadów poszukuje się wewnątrz ramek o wymiarach pół metra na metr, które przykłada się w określonych kierunkach i odstępach od pnia. Przy poszukiwaniach pracuje się w zespołach kilku osobowych, złożonych z pracowników Zakładu Usług Leśnych oraz osoby nadzorującej z leśnictwa.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: