Program wsparcia produkcji roślin wysokobiałkowych

Inicjatywa wsparcia upraw roślin białkowych wynika z analizy i konieczności zmian struktury upraw roślin rolniczych jak również z obecnych i przyszłych celów Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

Program wsparcia produkcji roślin wysokobiałkowych

Kolejną formą wsparcia jest dopłata do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany realizowana  ze środków finansowych dostępnych w ramach pomocy de minimis. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 marca 2007 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (Dz. U z 2007 r. Nr 46, poz. 300) dopłatę w wysokości 160 zł do  ha można uzyskać do  takich roślin strączkowych jak łubin, groch siewny, bobik i wyka siewna.


Dodatkowe płatności można uzyskać również w ramach uprawy niektórych roślin wysokobiałkowych oraz strączkowych objętych krajową płatnością uzupełniającą (UPO) do tzw. grupy upraw podstawowych. Kategoria ta obejmuje m.in. takie uprawy jak: rośliny wysokobiałkowe – bób, bobik, łubin słodki i groch siewny, ale również rośliny strączkowe – wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita oraz rośliny strączkowe pastewne.

W roku 2012 pula środków przeznaczonych na ten rodzaj wsparcia wynosi 690 mln euro. Również na rok 2013 zaplanowana jest płatność dodatkowa której to maksymalny przewidywany poziom wsparcia wyniesie ok 570 mln euro. Będzie to tzw. płatność przejściowa w ramach wsparcia krajowego działająca na zasadach dotychczasowej płatności UPO.

Tab. 2 Stawki w ramach uzupełniających płatności obszarowych (UPO) w latach 2010 – 2012 zł/ha.

Rok 2010 2011 2012
Wysokość płatności 327,28 274,21 211,80


W ramach drugiego obszaru od 2011 r. realizowany jest program wieloletni o charakterze naukowo wdrożeniowym „Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach”. Zgodnie z przyjętymi merytorycznymi założeniami program ma celu przyczynienie się do zwiększenia zainteresowania i wykorzystania krajowych odmian roślin strączkowych w produkcji pasz. Realizacja programu jest koordynowana przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, natomiast współwykonawcami są: Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu (IGR), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UP) oraz Instytut Technologiczno – Przyrodniczy w Falentach (ITP).

Program zaplanowany jest na 5 lat i jest realizowany w oparciu o następujące priorytety:
 

  1. Zwiększenie stabilności i jakości plonu wysokobiałkowych roślin strączkowych,
  2. Nowe trendy w agrotechnice roślin strączkowych i sposoby zwiększania opłacalności uprawy,
  3. Krajowe źródła białka roślinnego w żywieniu zwierząt monogastrycznych,
  4. Ekonomiczne uwarunkowania rozwoju produkcji, infrastruktury rynku
    i systemu obrotu, a także opłacalności wykorzystania roślin strączkowych na cele paszowe w Polsce,
  5. Produkcja wysokiej jakości pasz z trwałych użytków zielonych

 



Tagi:
źródło: